"Svět nemůže být rozdělený na černou a bílou. Je potřeba mít někde taky šedivou zónu, kde se může vyjednávat," říká novinář k tomu, jak se Katar v posledních deseti letech "dere" na mapu mezinárodních vztahů. "Snaží se ovlivňovat geopolitiku nejenom na Blízkém východě, ale i ve vzdálenějších zemích, což je vlastně překvapivé," popisuje Novotný a dodává, že Katar v případě izraelsko-palestinského konfliktu přebral roli, kterou dříve vykonával například Egypt.
Emirát v Perském zálivu jako zprostředkovatel vyjednávaní mezi západním světem, Izraelem a muslimskými zeměmi podle Novotného sleduje především své zájmy. "Hraje to na všechny strany. Má na svém území velkou americkou základnu a vesele komunikuje se Západem, na druhou stranu tam má také kanceláře hnutí Tálibán, nemluvě o kancelářích předáků hnutí Hamás," přibližuje Novotný. Podle něj je ale nutné brát v potaz, že z povahy věci je stát spíše promuslimský. "Ale snaží se svoji pozici velmi poctivě vyvažovat," dodává novinář.
Novotný, který dlouhá léta sleduje region a má za sebou mnoho cest po Blízkém východě, v rozhovoru také upozorňuje, že podpora teroristického hnutí Hamás není v arabském světě ničím samozřejmým. "Spousta lidí neveřejně říká, že Hamás je zhoubný nádor, který je třeba zničit, a že ohrožuje i ostatní arabské státy, nejenom Izrael a Palestinu zevnitř. Na druhou stranu, veřejně se to říct nesmí," dodává.