Ukrajinci se připravují na další vpád Rusů. Reportér z místa popsal tvrdé boje

Tým Spotlight Adéla Očenášková Tým Spotlight, Adéla Očenášková
21. 6. 2024 16:24
Reportér Aktuálně.cz Martin Novák vyrazil na Ukrajinu do místa, kam moc novinářů nejezdí - do Sumské oblasti při ruské hranici. "Zuří tu docela tvrdé boje, Ukrajinci jsou připraveni na to, že sem Rusové znovu vpadnou po zemi podobně jako nedávno v Charkovské oblasti," popisuje Novák, který napadenou zemi navštívil již po několikáté od začátku války v únoru 2022.
Spotlight News - Martin Novák | Video: Tým Spotlight

"V Sumské oblasti jsem byl na dvou místech. Jednak s příslušníky 32. brigády ukrajinské armády a potom se 117. brigádou teritoriální obrany, což jsou dobrovolníci, kteří se od pravidelné armády liší pouze tím, že nemají těžké zbraně," říká Novák. V začátku války před více než dvěma lety právě přes Sumskou oblast vedla jedna z ruských ofenziv.

Popisuje, jak složité je, aby byl mezi ukrajinské vojáky vpuštěn. "Chce to především trpělivé vyjednávání včetně různých povolení," líčí s tím, že mu velmi pomáhá, že mluví ukrajinsky.

A také fakt, že je z Česka, kde prezident Petr Pavel inicioval nákup munice pro Ukrajinu ze třetích zemí. "Každý pěšák o iniciativě ví, hodně se to tu probírá, Pavel je mezi Ukrajinci velice oblíbenou postavou," říká reportér z Kyjeva, kam se přesunul po několika dnech v Sumské oblasti.

Novák si myslí, že kdyby byl z Maďarska, dostalo by se mu chladnějšího přijetí. Maďarsko společně se Slovenskem jsou jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině. "Vojáci rozlišují mezi spojenci a těmi, kdo jim příliš nefandí," dodává novinář.

Přibližuje také život civilistů. Podle něj již přešli do módu, kdy se na konflikt snaží adaptovat. "Potom co se nevydařila loňská ofenziva, většině lidí došlo, že s válkou budou žít roky," domnívá se na základě toho, co mohl na místě vidět.

Jaká nálada převládá mezi ukrajinskými vojáky potom, co země vstoupila do třetího roku války? A co si vojáci myslí o Ukrajincích, kteří místo boje proti ruské agresi odešli ze země?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy