"V Sumské oblasti jsem byl na dvou místech. Jednak s příslušníky 32. brigády ukrajinské armády a potom se 117. brigádou teritoriální obrany, což jsou dobrovolníci, kteří se od pravidelné armády liší pouze tím, že nemají těžké zbraně," říká Novák. V začátku války před více než dvěma lety právě přes Sumskou oblast vedla jedna z ruských ofenziv.
Popisuje, jak složité je, aby byl mezi ukrajinské vojáky vpuštěn. "Chce to především trpělivé vyjednávání včetně různých povolení," líčí s tím, že mu velmi pomáhá, že mluví ukrajinsky.
A také fakt, že je z Česka, kde prezident Petr Pavel inicioval nákup munice pro Ukrajinu ze třetích zemí. "Každý pěšák o iniciativě ví, hodně se to tu probírá, Pavel je mezi Ukrajinci velice oblíbenou postavou," říká reportér z Kyjeva, kam se přesunul po několika dnech v Sumské oblasti.
Novák si myslí, že kdyby byl z Maďarska, dostalo by se mu chladnějšího přijetí. Maďarsko společně se Slovenskem jsou jedinými zeměmi Evropské unie, které jsou do značné míry vstřícné vůči Rusku navzdory jeho agresi vůči Ukrajině. "Vojáci rozlišují mezi spojenci a těmi, kdo jim příliš nefandí," dodává novinář.
Přibližuje také život civilistů. Podle něj již přešli do módu, kdy se na konflikt snaží adaptovat. "Potom co se nevydařila loňská ofenziva, většině lidí došlo, že s válkou budou žít roky," domnívá se na základě toho, co mohl na místě vidět.
Jaká nálada převládá mezi ukrajinskými vojáky potom, co země vstoupila do třetího roku války? A co si vojáci myslí o Ukrajincích, kteří místo boje proti ruské agresi odešli ze země?