Vůdce Hamásu Ismaíl Haníja byl zabit při pobytu v luxusním teheránském ubytovacím zařízení. Úspěch izraelského atentátu Tureček označuje za "velice trapnou situaci" pro Írán. "Té zemi dominuje bezpečnostní aparát, vůbec to není režim ajatolláhů, jak se říká. Daleko silnější slovo tam mají různé bezpečnostní složky a ty najednou byly tímto způsobem zahanbeny v očích celého Blízkého východu a světa," dodává analytik.
"Izrael by potřeboval silný Libanon," tvrdí Tureček. Libanonský stát je ale podle něj v posledních letech velmi slabý a permanentně prochází chronickou politickou i ekonomickou krizí. "Hizballáh je vedle toho disciplinovanou a velice silnou entitou. Není ale oddělený od libanonského vedení a je součástí establishmentu. Dokonce se podílí na vládě a má své představitele v parlamentu, takže pro Libanon je to extrémně delikátní situace," popisuje odborník.
Prezident USA Joe Biden se již v minulosti vyslovil pro dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, zároveň projevil ambici na ukončení sporu diplomatickou cestou ještě před koncem svého mandátu. Podle analytika Turečka ale Bidenovu iniciativu významně oslabilo odstoupení z prezidentského klání. "Biden teď není v pozici, kdy by mohl být určujícím hybatelem dění na Blízkém východě. Tam se teď prostě čeká, jak dopadnou volby v Americe, a podle toho se zařídí," uzavírá.