Spory o ministerské posty. Dohoda v Zimbabwe v ohrožení

Zdeněk Mihalco
12. 10. 2008 10:22
Opozice obviňuje prezidenta z porušení dohody
Morgan Tsvangirai (vlevo) a Robert Mugabe
Morgan Tsvangirai (vlevo) a Robert Mugabe | Foto: Reuters

Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe přidělil klíčové ministerské posty představitelům vlastní strany - a to navzdory dohodě o rozdělení moci, uvedla opozice.

Vládní Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (Zanu-PF) podle tamního listu The Herald hodlá získat kontrolu nad rezorty obrany, spravedlnosti a informací.

Dosud opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC) po tomto kroku prezidenta podle britské stanice BBC uvedlo, že dlouho vyjednávaná politická dohoda „je v ohrožení". Jednání o složení vlády se podle opozice nyní zcela zadrhla.

Vůdce opozice Morgan Tsvangirai pohrozil, že jeho strana by mohla odstoupit od dohody.

MDC podepsalo s Mugabeho Zanu-PF politickou dohodu o rozdělení moci 15. září. Následovat mělo sestavení nové vlády, to se ale protahovalo kvůli sporům o obsazení ministerstev.

V sobotu zástupci Mugabeho Zanu-PF uvedli, že všechny strany souhlasí se jmény budoucích ministrů a že toto rozdělení dosavadní vláda považuje za spravedlivé.

Foto: Aktuálně.cz

Mluvčí opoziční MDC to ale odmítl. „Tento seznam je arogantním přáním Zanu-PF, které dostává celou dohodu do ohrožení. Je to jednostranné, pohrdavé a pobuřující, " řekl podle BBC mluvčí strany Nelson Chamisa s tím, že strana chce opět požádat o spolupráci zprostředkovatele dosavadních jednání, bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Thaba Mbekiho, který by měl do zimbabwské metropole Harare přicestovat v pondělí.

Jedním z klíčových požadavků opozice je, aby kontrolovala policii, zatímco Mugabe by mohl dál mít pod kontrolou armádu. Podle dohody by měl Robert Mugabe zůstat prezidentem, zatímco opoziční předák Tsvangirai by se měl stát premiérem.

Země se mezitím propadá stále hlouběji do ekonomické krize. Inflace nyní činí 231 milionů procent. OSN oznámila, že během následujících šesti měsíců bude potřeba na potravinovou pomoc v Zimbabwe asi 140 milionů dolarů.

Zemi vládne režim prezidenta Mugabeho od roku 1980.

Kritici poukazují na to, že právě Mugabe je za ekonomickou krizi odpovědný tím, že mimo jiné v roce 2000 přerozdělil půdu bělošských vlastníků, důsledkem čehož poklesla produkce potravin. 

Čtyřiaosmdesátiletý prezident z ekonomických problémů viní Západ, a to kvůli uvalení ekonomických sankcí.

Politická krize vyvrcholila během jarních voleb, kdy opozice Mugabeho obvinila z vražd a dalších násilností páchaných na politických odpůrcích a ze zfalšování výsledků hlasování.

Následoval mezinárodní tlak na vyřešení krize, zdlouhavá vyjednávání a dohoda o rozdělení moci.

Foto: Naďa Straková
Čtěte rozhovor s politologem: Mugabe a Tsvangirai jsou odsouzeni ke spolupráci
Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA
 

Právě se děje

Další zprávy