Spor v NATO: Němci přes masakr hájí nálet na cisterny

Martin Novák Martin Novák
9. 9. 2009 13:22
Smrtící útok připravil v pátek na severu Afghánistánu o život přes 100 lidí
Foto: Reuters

* Němečtí politici hájí úder, při němž minulý týden uhořelo více než sto Afghánců, vojáci prý byli v nebezpečí * Američané i afghánský prezident jsou jiného názoru * Téměř dvě třetiny Němců jsou pro stažení vojáků z Afghánistánu

Kábul/Berlín - Předvolební Německo zasáhla nečekaná aféra až z Afghánistánu. Politici i vedení armády musí řešit a vysvětlovat páteční bombardování dvou cisteren s leteckým benzínem na severu asijské země.

Při útoku uhořelo více než sto lidí, z toho přibližně sedmdesát civilistů, zbytek tvořili ozbrojenci Talibanu.

Média píší a hovoří o akci s největším počtem obětí, do níž se zapojili němečtí vojáci, od konce druhé světové války.

Útok se odehrál v provincii Kunduz, kterou má v rámci mezinárodních jednotek na starosti německý kontingent. Talibanci zavraždili řidiče cisteren, vozy unesli, ale pak uvízli v říčním korytu. K místu se seběhly desítky, možná stovky lidí.

Zničení cisteren nařídil ze země německý velitel. Bomby shodil na jeho žádost americký pilot stroje F-15.

Bilance útoku je tragická. Desítky lidí uhořely, mnoho popálených osob je v nemocnici.
Bilance útoku je tragická. Desítky lidí uhořely, mnoho popálených osob je v nemocnici. | Foto: Reuters

Začal tak spor mezi Němci a Američany přímo v Afghánistánu. O to, kdo může za smrt civilistů a jestli takový zásah byl v pořádku. Zároveň německá vláda obhajuje rozhodnutí svých vojáků před domácí a stále drtivější zahraniční kritikou.

Deník The Washington Post s odvoláním na americké vojáky napsal, že německý velitel požádal o vzdušný úder, přestože si nebyl jistý, zda v místě není mnoho civilistů. Záběry, které měl k dispozici, prý nebyly průkazné.

Mluvčí sil NATO v Afghánistánu Gregory Smith nedokázal novinářům jednoznačně říci, na čí straně je vina. Podle něj o letecké podpoře rozhoduje pozemní velitel, ale pilot má za určitých okolností právo odmítnout útok.

Šéf amerických jednotek v Afghánistánu generál Stanley McChrystal ovšem Němcům vytkl, že na místo, kde desítky lidí zahynuly, dorazili s mnohahodinovým zpožděním, přestože se nacházelo nedaleko jejich základny.

Muž zraněný při výbuchu je převážen taxíkem do nemocnice v Kunduzu.
Muž zraněný při výbuchu je převážen taxíkem do nemocnice v Kunduzu. | Foto: Reuters

Německá vláda je zase napadána za to, že při hodnocení akce se dlouho vůbec nezmiňovala o civilních obětech. Přiznala je až později. Přesto jsou politici neústupní.

"Nebudeme nic skrývat, ale odmítám akceptovat nějaká překotná, uspěchaná obvinění. To nebudu tolerovat. Ani z domova, ani ze zahraničí," prohlásila kancléřka Angela Merkelová.

Ministr obrany Franz Josef Jung prohlásil, že hluboce lituje smrti civilistů, ale nálet byl podle něj správný.

"Bylo naprosto nutné zlikvidovat cisterny, které se dostaly do rukou Talibanu. Měli jsme informace, že budou použity při sebevražedném útoku na naše vojáky, kteří mají šest kilometrů od toho místa základnu," řekl ministr.

Němečtí vojáci v Afghánistánu.
Němečtí vojáci v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Vyšetřováním události byl pověřen kanadský generál, k vyšetření na mezinárodní úrovni poněkud překvapivě vyzval i Taliban, přestože jinak jednoznačně odmítá veškeré působení zahraničních sil v zemi.

Smrt několika desítek civilistů rozbouřila Afghánistán jen několik týdnů poté, co velitel amerických jednotek generál McChrystal oznámil, že mění taktiku a jednou z hlavních priorit nyní bude bránit smrti civilistů.

Generál se také telefonicky omluvil afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu a ujistil ho, že on útok nenařídil.

Karzáí si kritikou přisadil v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. "Proč Němci nevyslali pozemní oddíly, aby cisterny dostali z rukou Talibanu na zemi?" položil si řečnickou otázku.

Zatím není jasné, jak se masakr v Kunduzu podepíše na německých volbách 27. září. Křesťanští demokraté i sociální demokraté jsou pro to, aby němečtí vojáci v Afghánistánu dál působili, takže tato otázka nepatří mezi hlavní předvolební témata.

Oddíl Bundeswehru v akci na severu Afghánistánu.
Oddíl Bundeswehru v akci na severu Afghánistánu. | Foto: Reuters

Podle posledního průzkumu je ale 61 procent Němců pro stažení kontingentu, který v Afghánistánu čítá celkem 4200 lidí, a je tak nejpočetnější po americkém a britském.

Na rozdíl od Američanů a Britů ale Němci nemají mandát k bojovým, ofenzivním operacím proti Talibanu. Přesto už v Afghánistánu zahynulo 35 německých vojáků.

Analytici se domnívají, že aféra může vynést hlasy navíc straně Levice (Die Linke). Ta jednoznačně odmítá německou angažovanost v zemi.

Nečekaně se do záležitosti vložil bývalý kancléř Gerhard Schröder. Vyzval ke stanovení data odchodu Němců z Afghánistánu nejpozději do roku 2015. Schröder proslul tím, že v roce 2003 ostře odmítal americkou invazi do Iráku.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy