Při náletu NATO v Afghánistánu zahynuli i civilisté

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2009 18:15
Letadla napadla cisterny, kterých se zmocnil Taliban
Bilance útoku je tragická. Desítky lidí uhořely, mnoho popálených osob je v nemocnici.
Bilance útoku je tragická. Desítky lidí uhořely, mnoho popálených osob je v nemocnici. | Foto: Reuters

Kábul - Jednotky Severoatlantické aliance v pátek ráno provedly zásah, který jim zřejmě mnozí Afghánci nezapomenou. Letadla bombardovala cisterny s leteckým benzínem, které unesli ozbrojenci Talibanu nedaleko hranice s Tádžikistánem na severu země.

Vrchní velitel amerických vojsk a vojáků NATO Stanley McChrystal v sobotu při obhlídce místa připustil, že při náletu byli zraněni i civilisté. O mrtvých se nezmínil. Ve stejný den Taliban popřel, že by mezi mrtvými byli jeho muži.

O provedení náletu požádalo velení německého kontingentu sil ISAF, který má na starosti zajištění bezpečnosti v provincii Kunduz. Německé ministerstvo obrany původně tvrdilo, že při něm nezahynuli žádní civilisté, ale jen pět desítek vzbouřenců.

Podle vysokého představitele NATO se Němci nedopustili chyb. Při zkoumaní videa místa útoku, pořízeného ze vzduchu, měli Němci „všechny důvody věřit, že se dívají na skupiny radikálů, snažící se přečerpat palivo". Cisterny se navíc nacházely tři kilometry od nejbližší vesnice.

Podle místních úřadů za smrt civilistů každopádně mohou vzbouřenci, protože nařídili obyvatelům, aby palivo z cisterny v nádobách přenesli. Podle jiných zdrojů ale lidem řekli, že si mohou palivo volně nabrat.

Zahynuli bojovníci Talibanu?

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeden z vozů uvízl v říčním korytě a talibanci vyzvali místní obyvatele, aby si přišli nabrat palivo. Ve chvíli, kdy se desítky lidí nahrnuly k cisterně s nádobami, dopadly na místo bomby NATO.

Údaje o počtu mrtvých se pohybují mezi sedmdesáti a devadesáti. Podle agentury AP zahynulo přibližně padesát bojovníků Talibanu a čtyřicet civilistů.

Ostatky zřejmě nebude možné identifikovat a zjistit, která strana muví pravdu. "Je velmi těžké sbírat mrtvá těla nebo ostatky po výbuchu, protože palivo, které lidé čerpali, bylo vysoce hořlavé," řekl lékař Muhammad Chamúš.

Doktoři tvrdí, že dokonce většinu obětí tvořili civilisté a pomalu to připouštějí i afghánské úřady. Mezi zraněnými jsou dva čtrnáctiletí a jeden desetiletý chlapec.

Foto: Reuters

Desítky lidí leží s těžkými popáleninami v nemocnici v Kunduzu, která jim ale kvůli ke skromnému vybavení nemůže příliš pomoci.

Problém pro Karzáího

"Poté, co jsme obdrželi informace o únosu dvou vozů Talibanem, rozhodl místní velitel mezinárodních jednotek (ISAF) o leteckém úderu. Šlo o útok proti ozbrojencům. Prověřujeme informace o smrti civilistů," zrekapitulovala útok mluvčí sil NATO a Spojených států v Afghánistánu Christine Sidenstrickerová.

Američtí velitelé před časem oznámili, že zrevidují svoji dosavadní taktiku v bojích s Talibanem, protože příliš často umírají při akcích civilisté. K omezení civilních obětí vyzval Američany a vojáky NATO také afghánský prezident Hamíd Karzáí.

"Civilistům nesmí být ublíženo za žádných okolností," uvedl v pátek prezident ve svém prohlášení.

V zemi nyní panuje napětí kvůli sčítání výsledků prezidentských voleb. Zatím vede Karzáí, ale je obviňován z podvodů. Útok mu na popularitě určitě nepřidá.

V provincii Kunduz působí německý kontingent mezinárodních sil ISAF a útoků Talibanu tam přibývá, přestože to není region, kde má hnutí mnoho stoupenců, tak jako třeba na jihu a východě země.

 

Právě se děje

Další zprávy