Po třech letech vlády byl premiér Jan Peter Balkenende přinucen oznámit demisi své vlády, kterou dnes předal do rukou královny Beatrix.
Královna nyní s představiteli politických stran posoudí, zda Balkenendova vláda bude moci nějakou dobu fungovat jako menšinová, či zda budou ihned vypsány předčasné volby. Na každý pád budou volby ještě letos, dříve než podle plánu v květnu 2007.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Svobodomyslné Nizozemce čekají zlé časy
- Nizozemí si připomnělo vraždu van Gogha
Občanství je neplatné, tvrdila Verdonková
Vládní krize souvisí s aférou kolem poslankyně somálského původu, které hrozila ztráta občanství, protože před 14 lety uvedla nepravdivé údaje do žádosti o azyl v Nizozemsku.
Nyní šestatřicetiletá Ayaan Hirsi Aliová do ní uvedla jiné jméno a věk. Stejně tak neřekla, že před tím byla ještě v jiných zemích, kde by technicky vzato měla požádat o azyl dříve.
Ministryně Verdonková, která je známa striktním prosazováním imigračních předpisů, upozornila na loňský verdikt nejvyššího soudu, podle něhož je občanství automaticky neplatné, pokud bylo uděleno na základě falešných informací.
Nakonec ale přistoupila na to, že své rozhodnutí přehodnotí. Poslankyni nakonec zůstalo občanství zachováno, nejmenší koaliční strana D66 přesto oznámila, že s Verdonkovou dál nemůže spolupracovat. Poté, co v parlamentu selhal pokus o její odvolání, oznámila svůj odchod z vlády.
Aliová se chce vrátit
Ministryně už dříve prosazovala vůči přistěhovalcům nekompromisní postoje. Spory vyvolalo například její rozhodnutí deportovat kosovskou dívku měsíc před maturitou.
Hirsi Aliová již roky žije pod stálou policejní ochranou kvůli tomu, že spolupracovala s filmařem Théo van Goghem na filmu Submission (Poddanost), který kritizuje výstřelky radikálního islámu a jenž stál van Gogha život.
Muslimský fanatik, který režiséra zabil, nechal na jeho těle vzkaz, že další na řadě je právě autorka scénáře Hirsi Aliová.
"Jsem z toho smutná, myslím, že vláda kvůli sporu spojenému s mojí osobou neměla odstupovat," řekla v rozhovoru pro CNN Aliová, která byla zvolena poslankyní nizozemského parlamentu za další vládní stranu - liberální VVD. Aliová se po rozhodnutí ministryně Verdonkové rozhodla odstěhovat do Spojených států, kde pracuje pro American Enterprise Institute. Nyní se podle svých slov hodlá vrátit zpět do Nizozemska.