Washington - Americká média si začínají všímat toho, že za současné finanční bouře a krize velkých bank téměř "zmizel z obzoru" americký prezident George W. Bush.
Ačkoliv je nadále nejvyšším ústavním činitelem USA a bude jím až do příštího ledna, v době dramatické ekonomické krize o něm téměř není slyšet.
Do popředí vystoupili ministr financí Henry Paulson a šéf centrální banky (Fed) Ben Bernanke.
Bush promluvil na téma velké finanční krize krátce jen v úterý. V několika větách řekl, že je v kontaktu s ministrem financí a pracují na "obnovení stability."
Kromě toho se od vypuknutí krize setkal v Bílém domě například s prezidenty Ghany nebo Panamy a v Texasu navštívil místa zasažená hurikánem Ike.
Na dotazy novinářů týkající se ekonomiky odmítl odpovídat, nevystoupil s žádným projevem. To některým Američanům vadí.
"Země čelí ekonomickému 11.září. Prezident by měl v takové situaci vystoupit a říci, co se děje a co s tím hodlá dělat. Není možné vše jen hodit na ministra financí," řekl agentuře Bloomberg bývalý tajemník předchozího prezidenta Billa Clintona.
Dále čtěte:
- Finanční krize pokračuje. Velké banky jsou na prodej
- Krize na Wall Strett pomohla před volbami Obamovi
- VŠE o krizi najdete ZDE ve speciálu Aktuálně.cz
Mluvčí Bílého domu Dana Perinová Bushe hájí. To, že o krizi nemluví, prý neznamená, že se jí nezabývá.
Kromě Paulsona a Bernankeho je tak nejvíce slyšet i kandidáty na příštího prezidenta. Obama i McCain slibují, že s nimi přijde změna k lepšímu.
Henry Paulson, který je odpůrcem vládní pomoci krachujícím firmám a odmítl přispěchat na záchranu investiční banky Lehman Brother, už u toho každopádně nebude.
Oznámil, že po dvou letech ve vládě skončí a odejde v lednu s Bushem. "Těším se na to, až začnu příští rok dělat jiné věci," řekl televizi NBC.
Paulson přišel do vlády z pozice šéfa další velké investiční banky Goldman Sachs, který nyní rovněž čelí vážným problémům.