Američané jdou znovu do boje s otrokáři. Skoro 90 let směli dovážet zboží, které vyrobili otroci

Zahraničí Zahraničí
29. 2. 2016 21:48
Posledních 86 let se mohlo do Spojených států dovážet zboží, které vzešlo z práce novodobých otroků. Umožňovala to výjimka, která tak de facto legalizovala obchodování s výrobky, po nichž byla vysoká poptávka, jež se nedala uspokojit jinak. Na americký trh se tak dostávaly například mořské plody z thajských rybářských lodí, odkud byly loni osvobozeny dva tisíce otroků. Zákon, který před pár dny podepsal prezident Barack Obama, se bude týkat více než 350 druhů zboží.
Zákon se týká také importu produktů vzešlých z dětské práce.
Zákon se týká také importu produktů vzešlých z dětské práce. | Foto: Aktuálně.cz, Lenka Klicperová / Člověk v tísni

Washington - Spojené státy se zapojily do boje s novodobým otroctvím a dětskou prací.

Stalo se tak poté, co prezident Barack Obama před pár dny podepsal zákon, jenž zapovídá veškerý dovoz ryb a mořských plodů ulovených otroky v jihovýchodní Asii.

Ukončil tak výjimku, známou jako Tariff Act of 1930, která posledních 86 let umožňovala dovoz takového zboží v případě, že poptávku nelze uspokojit jiným způsobem.

Na seznamu je přes 350 druhů zakázaného zboží

Podle odhadů Mezinárodní organizace práce je v současné době téměř 21 milionů lidí obětmi otrokářské práce. Globálně pak nelegální trh s nucenou prací ročně vyprodukuje zisk v hodnotě 150 milionů dolarů.

Obnovení zákona se podle ministerstva práce týká více než 350 druhů zboží pocházejícího z dětské nebo nucené práce. Patří mezi ně mimo jiné například arašídy z Turecka, banány z Ekvádoru, káva z Kolumbie, koberce z Indie či ryby a krevety z Thajska.

Právě případ thajských rybářských lodí, na jejichž palubách pracovali uvěznění a zotročení dělníci, se loni dostal do centra pozornosti světových médií. Díky zprávám bylo zachráněno na 2000 zotročených rybářů a zabaveny mořské plody v hodnotě milionů amerických dolarů.

Mořské plody znamenají pro thajský potravinářský průmysl každoroční příjem až 3,7 miliardy dolarů.

Na právní mezeru v americké legislativě poprvé upozornila loni v dubnu agentura AP. Obama následně slíbil, že výjimku zruší. Už začátkem února zavedl opatření, podle kterého je možné do amerických přístavů zakázat přístup lodím, které jsou podezřelé z nezákonného rybolovu.

Stali se obětmi obchodníků s lidmi. Každý rok jsou desítky afghánských chlapců a dívek prodány do otroctví nebo je stihne horší osud. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 29 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy