OSN: Islámský stát zotročil tisíce Iráčanů, miliony dalších před džihádisty uprchly

Zahraničí Zahraničí
19. 1. 2016 13:28
Zpráva OSN odhaluje zločiny proti lidskosti a mezinárodnímu právu, které páchá organizace Islámský stát na dobytém území v Iráku a Sýrii. Svědci a přeživší hovoří o vysidlování milionu lidí, zabíjení desetitisíců a zotročování žen a dětí.
Vojáci z organizace Islámský stát.
Vojáci z organizace Islámský stát. | Foto: Reuters

Bagdád - Utrpení civilistů na území dobytém organizací Islámský stát (IS) lze těžko objasnit pomocí čísel. Počty zavražděných, zotročených nebo vysídlených lidí jsou přesto šokující.

Radikální islamisté mají v Iráku - podle zprávy Organizace spojených národů - za necelé dva roky na svědomí minimálně 18 800 mrtvých.

Od počátku roku 2014 do konce loňského října navíc muselo kvůli válce a násilí opustit své domovy na 3,2 milionu lidí. 

Na dobytém území pak džihádisté silou lidem vnucují své zákony a oponenty veřejně vraždí. Zpráva OSN zmiňuje zastřelení, useknutí hlavy, upálení nebo házení lidí z vysokých pater budov.

Ženy a děti jsou vystavovány sexuálnímu násilí. V jiných případech jsou děti unášeny a podrobovány vojenskému výcviku. Jen v Mosulu takto bylo uneseno 900 dětí. "V některých případech jde o válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a zřejmě i o genocidu," stojí ve zprávě, na níž se podílela i Rada OSN pro lidská práva.

Navíc skoro 3500 Iráčanů drží islamisté v otroctví. Jde především o ženy a děti z komunity jezídů, ale i z jiných náboženských či etnických skupin.

Zpráva čerpá z rozhovorů s vysídlenci a ze svědectví obětí, přeživších a svědků porušování lidských práv. Údaje ale pocházejí především z ohniska konfliktu v západní provincii Anbár.

Asi polovina úmrtí pak byla zaznamenána v provincii Bagdád.

 

Právě se děje

Další zprávy