Soud včera oznámil, že přezkoumá ústavnost zákona zakazujícího potraty po dvanáctem týdnu těhotenství.
Jedni jasně pro, druzí jasně proti
Občanské skupiny bojující za úplný zákaz potratů krok soudu uvítaly. Doufají, že předznamenává novou éru v debatě o interrupcích, na které mají Američané na základě soudního rozhodnutí z roku 1973 ústavní právo.
Infobox
Naopak lidé, kteří právo na potrat podporují, jsou úmyslem soudu znovu se touto problematikou zabývat znepokojeni.
"Rozhodnutí Nejvyššího soudu znovu otevřít tento případ znamená nebezpečí pro zdraví žen," řekla Cecile Richardsová, prezidentka Americké federace pro plánované rodičovství. "Přestože existuje 33 let staré rozhodnutí Nejvyššího soudu, které stanoví, že je třeba hledět na zdraví žen, soud se to teď snaží zpochybnit," dodala.
Alito s Robertsem jsou nadějí odpůrců potratů
Odpůrci potratů na druhou stranu doufají, že poté, co byl soud doplněn o Bushem nominované konzervativce Samuela Alita a Johna Robertse, bude možno zakázat veškeré potraty. A to přesto, že soudem projednávaný zákaz potratů částečným porodem s ústavním základem práva na potrat přímo nesouvisí.
Právní debata pokračuje
Zákonný zákaz takzvaných potratů částečným porodem je považován za sporný již od svého přijetí v roce 2003. Jedná se o potraty v pozdním stádiu těhotenství, teoreticky je lze provést až do 24. týdne. Zmiňovaný zákon takové potraty zakázal za všech okolností bez ohledu na možné zdravotní důvody.
Zákon byl však ihned z právního hlediska zpochybněn, protože podle jiného rozhodnutí Nejvyššího soudu musí každé právní ustanovení týkající se potratů zohledňovat zdraví ženy. Nikdy tak nevstoupil v platnost.
Nejvyšší soud hodlá přezkoumat ústavnost právě tohoto zákazu, přičemž konzervativci doufají, že uzná jeho doposud zpochybňovaný soulad s ústavou.