Spojené státy o útoku na Sýrii zatím nerozhodly, nechceme další eskalaci, řekl Mattis

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2018 23:30
Za to, že si Asad ponechal chemické zbraně, je podle Mattise částečně zodpovědné také Rusko.
Americký ministr obrany James Mattis.
Americký ministr obrany James Mattis. | Foto: Reuters

Washington / Londýn - Spojené státy zatím ohledně případného úderu na Sýrii kvůli údajnému chemickému útoku na město Dúmá nerozhodly, uvedl podle agentury Reuters v Kongresu ministr obrany James Mattis.

O případné účasti své země na útoku proti Sýrii jednala ve čtvrtek také britská vláda.

Mattis dodal, že o možném vývoji týkajícím se Sýrie bude ve čtvrtek hovořit při jednání Národní bezpečnostní rady (NSC). "Budeme pracovat na různých scénářích, které předložíme prezidentovi," sdělil šéf Pentagonu.

Prezident Trump podle Reuters uvedl, že jedná o Sýrii se svými poradci. Později Bílý dům v prohlášení uvedl, že prezident žádné rozhodnutí ohledně případného úderu na Sýrii zatím neučinil. Trump si podle komuniké měl ještě ve čtvrtek telefonovat s britskou premiérkou Theresou Mayovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle Mattise nechtějí Spojené státy ohledně Sýrie podněcovat další eskalaci, která by se vymkla kontrole. Dodal, že před případným úderem na Sýrii, který by měl být odpovědí na nedávný chemický útok na syrské město Dúmá, bude vláda hovořit s vedením Kongresu.

Použití chemických zbraní v Sýrii, z nichž Západ viní režim prezidenta Bašára Asada, je podle šéfa Pentagonu neomluvitelné. Za to, že si Asad ponechal chemické zbraně, je podle Mattise částečně zodpovědné také Rusko.

Moskva i Damašek popírají tvrzení o chemickém útoku, který se podle syrských opozičních zdrojů odehrál o víkendu v Dúmě, má ho na svědomí syrská armáda.  Zahynuly při něm desítky lidí.

"Myslím, že v Sýrii to byl chemický útok," uvedl Mattis při slyšení v Kongresu. Washington podle něj chce, aby vyšetřovatelé na místě získali důkazy. To ale bude s postupujícím časem čím dál obtížnější, dodal ministr.

Mayová má dál jednat s USA a Francií

Po více než dvou hodinách ve čtvrtek večer skončilo také mimořádné jednání britské vlády. Podle úřadu premiérky se vláda shodla, že Theresa Mayová by měla dál jednat se Spojenými státy a Francií o koordinované reakci na údajný chemický útok v syrské Dúmě. Podle kabinetu je také "velmi pravděpodobné", že za útokem na Dúmu stál režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Vláda také podle prohlášení došla k závěru, že je potřeba podniknout kroky, které uleví válkou sužovaným obyvatelům Sýrie a odradí syrský režim od dalšího použití chemických zbraní.

O tom, zda se Británie zúčastní zvažovaného úderu na Sýrii v reakci na útok v Dúmě, se komuniké nezmiňuje.

Přímou účast na případné vojenské akci v Sýrii naopak již vyloučily Itálie a také Německo.

 

Právě se děje

Další zprávy