Útok na Sýrii může přijít brzy, nebo také později, vzkázal Trump. Rusko varuje USA před katastrofou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 4. 2018 12:33
Sýrie se ale podle Izraele připravuje na nejhorší. Vláda rozesílá lidem textové zprávy, kterými občany vyzývá, aby se připravili na možný útok.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington/Londýn - Americký prezident Donald Trump ustupuje ze své ostré rétoriky, která naznačovala, že by brzy mohlo dojít k útoku na Sýrii. Vojenský úder měl být trestem za sobotní údajný chemický útok syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku.

"Nikdy jsem neřekl, kdy proběhne útok na Sýrii. Může se uskutečnit velmi brzy, nebo až tak brzy ne," napsal doslova Trump ve čtvrtek na Twitter. Zmírnil tak svoje středeční slova, kdy hrozil použitím "nových, krásných a chytrých raket".

"Spojené státy v době mé vlády odvedly při každé příležitosti skvělou práci, aby region zbavily Islámského státu. Kde je vaše 'Ameriko, děkuji'?" dodal ještě Trump.

Už dříve se objevily zprávy, podle nichž Rusko, které je spojencem syrského vládního režimu, očekává od Spojených států seznam cílů případného úderu. Podle ruského listu Kommersant tím chce vyloučit případné ruské ztráty.

Když Američané loni v dubnu zaútočili na syrskou leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu, předali Moskvě seznam cílů. Totéž Rusko očekává i nyní. Pokud by snad při americkém útoku byly zasaženy ruské základny v Sýrii Tartús a Hmímím, skončilo by to podle ruských generálů "katastrofou".

Americké válečné lodě jsou kvůli konfliktu v Sýrii v pohotovosti:

Válečné lodě opustily břeh amerického Norfolku | Video: Reuters

Zvažujeme všechny kroky

Americký prezident Trump ale podle mluvčí Bílého domu zvažuje řadu reakcí, mezi nimiž nejsou jen ty vojenské. 

Bílý dům tak už ve středu lehce mírnil některé dřívější ostré výroky Trumpa, který na Twitteru například vyzval Rusko, aby se připravilo na americký útok v Sýrii.

"Podle prezidenta je za tento útok chemickými zbraněmi odpovědná Sýrie a Rusko," uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová k sobotnímu útoku v syrské Dúmě, kde podle opozičních zdrojů zemřely desítky lidí. Dodala, že Rusko podle Trumpa nehraje pozitivní roli v řešení syrského konfliktu, Trump však prý doufá, že se to změní.

Možnosti reakce řešil ve středu Trumpův bezpečnostní tým, jehož zasedání vedl viceprezident Mike Pence. Jasné závěry však podle Sandersové nepadly.

Nicméně podle Izraele se Syřané připravují na nejhorší. Syrská vláda prý rozesílá textové zprávy, kterými občany vyzývá, aby se připravili na útok. Podle izraelských médií se před obchody začaly tvořit dlouhé fronty.

Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada však řekla libanonské televizi Al-Majádín, že se země války nebojí.

Mayová se připravuje

Podstatný krok udělali i Britové. Jejich ponorky dostaly rozkazy přesunout se do míst, odkud budou moci raketami zasáhnout Sýrii. Podle listu The Daily Telegraph by útok proti režimu Asada mohl přijít už ve čtvrtek.

Britská premiérka Theresa Mayová podle listu ještě neučinila konečné rozhodnutí, zda se její země připojí k případným úderům chystaným Spojenými státy a Francií v reakci na údajný chemický útok syrské armády v Dúmě. Chce ale být schopna jednat rychle.

Deník se ve své zprávě odvolává na vládní zdroje a rovněž uvádí, že Británie "dělá všechno potřebné" pro to, aby byla schopna vypálit z ponorek střely Tomahawk, které by mířily na vojenské cíle v Sýrii.

Premiérka údajně ani nehodlá žádat předem parlament o schválení. Svolala však na čtvrteční odpoledne mimořádné jednání vlády. A podle televizní stanice Sky News se očekává, že požádá přímo kabinet, aby schválil účast Londýna na případných leteckých úderech.

Opozici se ale vynechání parlamentu nelíbí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn již Mayovou upozornil, že při jakékoli vojenské akci v Sýrii by měli mít své slovo i britští poslanci.

Podle západních médií je případnou americkou akci připravena podpořit i Francie. V americkém tisku se objevily spekulace, že vedle Francie počítají USA také s podporou Saúdské Arábie a Kataru.

Rusko chemický útok Damašku popírá. Moskva tvrdí, že vyhrocenou situaci navzdory slovním přestřelkám konzultuje s velením americké armády a prostřednictvím Turecka i se Severoatlantickou aliancí. Izrael se připravuje na možný vojenský útok ze Sýrie nebo Íránu, přestože prý není příliš pravděpodobný.

Video: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil v Dúmě

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy