Virem zika se v Portoriku denně nakazí 50 žen. Nemoc se může rozšířit do USA

ČTK ČTK
8. 7. 2016 20:45
Virus zika, který způsobuje zakrnění mozku, potenciálně v Portoriku nakazí až 50 těhotných žen denně. Zástupce Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci odhaduje, že zikou mohou být nakaženy tisíce portorických žen. Nemocných přibývá také v USA. Komáři, kteří virus zika přenášení, navíc už v létě dorazí na jih Spojených států a nakažených tedy může být víc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: DVTV

Washington - Virus zika se rychle šíří Portorikem, kde potenciálně nakazí až 50 těhotných žen za den. Zvyšuje se tak riziko fyzických vad u novorozenců, zejména mikrocefalie neboli zakrnění mozku, které je s tímto virem spojováno. S odvoláním na ředitele amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) to uvedla agentura AFP.

"Domníváme se, že v Portoriku každý den přibudou desítky případů - potenciálně až 50 nových - infikování těhotných žen virem zika," řekl na tiskové konference šéf CDC Tom Frieden. Ten odhaduje, že "virem zika mohou být nakaženy tisíce Portoričanek, které čekají dítě". Proto vyzval toto americké zámořské území, aby provedlo letecké tažení k vymýcení komárů, kteří virus přenášejí.

Podle posledních čísel CDC je na všech zámořských územích USA zaznamenáno 2526 případů infekce virem zika. Podle Friedena jde ale jen o zlomek celkového počtu.

V USA již bylo nahlášeno více než 1130 případů. Šlo o lidi nakažené na cestách po zemích či regionech s výskytem infekce, nebo pohlavním stykem s infikovanými cizinci. Přenos komárem nebyl v USA dosud zaregistrován.

Podle dat CDC z 30. června je v USA 320 případů infikovaných těhotných žen a 279 na amerických zámořských územích.

Americký Kongres se zatím nedohodl na prostředcích, které požaduje prezident Barack Obama v reakci na tuto hrozbu pro veřejné zdraví. Jde o 1,9 miliardy dolarů (46,5 miliardy Kč). Lékařští odborníci přitom varují, že je nutné jednat rychle, neboť je pravděpodobné, že komáři přenášející virus dorazí v létě i do USA, zejména na jih země.

Republikánská většina navrhla 1,1 miliardy dolarů pod podmínkou, že méně financí půjde na program podpory plánovaného rodičovství. Kongres však na konci příštího týdne přeruší činnost kvůli letní dovolené.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Jižní a Střední Ameriky, zaznamenán byl ovšem také na jiných kontinentech.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy