Spojené národy vyslýchají Vatikán kvůli zneužívání dětí

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 1. 2014 19:00
Výbor OSN pro práva dítěte se zajímá o krytí, jehož se dostalo pedofilním kněžím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Žák

Ženeva - Vrcholní představitelé římskokatolické církve museli do Ženevy.

Před výborem OSN pro práva dítěte (CRC) tam vysvětlovali, jak je možné, že církev přesouvala kněze podezřelé ze zneužívání na jiné místo, aby je tak kryla před spravedlností.

Padl rovněž dotaz, proč Vatikán vyšetřuje zneužívání dětí duchovními jako porušení morálních zásad, nikoliv jako zločin spáchaný na dětech.

Je to vůbec poprvé, co se Spojené národy sexuálními skandály církve zabývají a co se římskokatolická církev ze zmíněných činů svých představitelů veřejně zpovídá, napsal server BBC.

Delegaci, kterou Vatikán do Švýcarska vyslal, vede arcibiskup Silvano Tomasi. Ten po příjezdu do Ženevy prohlásil, že zneužívání dětí je neomluvitelné a činy duchovních nemohou být nikdy ospravedlněny.

Panel OSN se vyslanců svatého stolce ptal také na to, proč Vatikán výboru pro práva dítěte v prosinci odmítl poskytnout požadované informace o pachatelích a obětech zneužívání. Církevní představitelé to zdůvodňují tím, že takové informace považují za důvěrné.

Papež František nicméně minulý měsíc přislíbil, že nechá zřídit zvláštní vyšetřovací komisi, která se bude zneužíváním dětí zabývat a s CRC bude plně spolupracovat.

Už loni papežský úřad uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s tímto zlem, připomíná ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy