Spočítáno. V mořích žije 228 450 známých živočišných druhů

ČTK ČTK
12. 3. 2015 6:32
Vědci loni popsali nových 1500 obyvatel světového oceánu, ale zároveň se utvrdili v přesvědčení, že většinu mořské fauny lidstvo ještě nezná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Oslo - Vědci loni popsali nových 1500 obyvatel světového oceánu, ale zároveň se utvrdili v přesvědčení, že většinu mořské fauny lidstvo ještě nezná. Podle vědecké zprávy publikované dnes v Oslu obývá světová moře 228.450 živočišných druhů, ale možná až dva miliony dalších ještě popsány nebyly.

Nově zjištěné druhy mořské fauny se centrálně evidují od roku 2008. Od té doby bylo identifikováno tisíc nových druhů ryb včetně 122 žraloků nebo rejnoků či nové barracudy ve Středozemním moři.

Celkem je známo 18.000 druhů ryb. Některé ovšem podle vědců ale zmizí dřív, než je lidé stačí popsat, zejména vlivem znečištění životního prostředí nebo klimatických změn.

Při evidenci druhů, které se věnuje 200 vědců, dochází ale i k chybám, napsala agentura Reuters. Mnoho druhů bylo ze seznamu vyškrtnuto, když vědci zjistili, že se tam již z dřívějška nacházejí. Rekordmanem byl prý v tomto směru jistý mořský šnek, který měl 113 identických zápisů. První z nich pocházel z roku 1792.

Nové druhy vědci nacházejí nejčastěji v největších hloubkách či v okolí tropických korálových útesů. Slibný prý je Indický oceán, který je prozkoumán méně než Atlantik či Pacifik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy