Hladina oceánů vzrostla nejvíc za 6000 let

ČTK ČTK
15. 10. 2014 13:42
Nová studie varuje: Dvaceticentimetrový vzestup hladiny oceánů, k němuž došlo od začátku 20. století, nemá za posledních 6000 let obdoby.
Baltské moře, satelitní snímek.
Baltské moře, satelitní snímek. | Foto: Envisat/ESA

Washington - Dvaceticentimetrový vzestup hladiny oceánů, k němuž došlo od začátku 20. století, nemá za posledních 6000 let obdoby. Uvádí to studie mezinárodního týmu vědců.

Za nebezpečným fenoménem podle ní stojí globální změna klimatu a tání ledovců.

Americké ministerstvo obrany zároveň zveřejnilo zprávu, podle níž představují klimatické změny bezprostřední riziko pro bezpečnost USA.

Dramatických 150 let

Studie publikovaná v aktuálním vydání časopisu Proceedings americké akademie věd porovnává úroveň oceánů za 35 000 let - od poslední doby ledové.

Ze zkoumaného období představovalo posledních 6000 let relativně neměnnou úroveň hladiny oceánu až do druhé poloviny 19. století. Posledních zhruba 150 let však přineslo dramatickou změnu, kdy začala hladina stoupat.

"Myslím si, že se to děje jasně v důsledku rostoucích teplot," uvedl hlavní autor studie, australský vědec Kurt Lambeck. Oteplování Země působí na oceán dvěma způsoby - jedním je takzvaná teplotní roztažnost neboli nárůst objemu vody s rostoucí teplotou, druhým pak tání ledovců zásobující oceány další vodou.

Vědci k závěru jedné z nejpropracovanějších studií na toto téma dospěli na základě dvě desítky let trvajícího sběru a analýzy sedimentů na několika místech světa - od Británie po Seychely.

Růst hladiny podle nich významně zrychlil v posledních dvou desetiletích.

Zatímco v průběhu většiny 20. století činil 1,7 milimetru za rok, mezi lety 1993 a 2010 to bylo již 3,2 milimetru.

Obavy Pentagonu

Pentagon v pondělí zveřejnil zprávu, která konstatuje, že klimatické změny představují bezprostřední hrozbu pro bezpečnost Spojených států.

Americká armáda se podle ní začne přizpůsobovat rostoucím hladinám moří, rozšířenějším obdobím sucha či prudším úderům bouří.

"Úbytek ledovců vytvoří tlak na zdroje vody na některých místech naší polokoule. Devastace hurikány může zasít sémě nestability. Sucha a nedostatečná úroda mohou zanechat miliony lidí bez prostředků k životu a rozpoutat vlnu masové migrace," prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel.

Americké úřady hovoří o bezpečnostních hrozbách v souvislosti se změnou klimatu již delší dobu, za bezprostřední ohrožení vyžadující okamžitou reakci však Pentagon podle listu New York Times označil měnící se podnebí vůbec poprvé.

A zatímco dosud řešila armáda USA zejména možné následky růstu hladiny oceánů na své námořní základny a podobná témata, podle nové zprávy zahrne klimatická rizika do své strategie, například při řešení potenciálních hladomorů v Africe.

 

Právě se děje

před 7 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy