Zažíváme asi nejteplejší rok na Zemi, soudí američtí experti

ČTK ČTK
20. 11. 2014 20:17
Podle údajů z období leden-říjen je zatím letošní průměrná teplota 14,78 stupně Celsia.
Celý svět zažívá nezvykle teplý podzim. I Česko.
Celý svět zažívá nezvykle teplý podzim. I Česko. | Foto: Viktor Vondra

Washington - Letošní říjen byl podle amerických meteorologů dosud nejteplejším tímto měsícem. Stejné rekordy letos zaznamenaly i předchozí měsíce. Podle agentury AP meteorologové rovněž uvedli, že letošek bude přes nynější řádění zimy v USA pravděpodobně pro celou planetu nejteplejším rokem.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) dnes oznámil, že minulý měsíc byl nejteplejším říjnem od začátku měření v roce 1880. Se 14,74 stupně Celsia překonal předchozí rekord z roku 2003.

Podle NOAA bylo takto teplotně rekordních pět z posledních šesti letošních měsíců. Výjimkou byl jen červenec. Minulý měsíc hodnotí jako nejteplejší říjen od začátku měření i japonský meteorologický úřad a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), poznamenala AP.

NOAA dnes rovněž uvedl, že rok 2014 spěje k tomu, že bude dosud nejteplejším rokem na Zemi a překoná předchozí rekordní záznamy z let 1998 a 2010. Podle údajů z období leden-říjen je zatím letošní průměrná teplota 14,78 stupně Celsia.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy