Špiclovaly USA Merkelovou? Důkazy proti NSA Němci nenašli

ČTK ČTK
12. 6. 2015 12:29
Nejvyšší státní zastupitelství po roce zastavilo vyšetřování údajného sledování kancléřky. Podezření vzniklo na základě dokumentů Edwarda Snowdena.
Angela Merkelová a Barack Obama. Ilustrační foto.
Angela Merkelová a Barack Obama. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německé státní zastupitelství zastavilo vyšetřování vedené kvůli podezření, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) odposlouchávala mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové.

Nejvyšší státní zástupce Harald Range v pátek podle serveru Spiegel Online oznámil, že se nepodařilo objasnit pozadí událostí do té míry, aby bylo možné předložit záležitost soudu.

"S prostředky trestního práva není možné podezření před soudem prokázat," uvedl Range k zastavení vyšetřování. Dokumenty, které prokuratura získala, podle Rangeho umožňují několik výkladů a není z nich prokazatelné, že byl telefon Merkelové skutečně od roku 2002 odposloucháván a získaná data archivována.

S odvoláním na dokumenty od Snowdena

Nejvyšší státní zastupitelství se případem zabývalo od loňského června poté, co na údajné sledování kancléřky upozornil týdeník Der Spiegel s odvoláním na tajné dokumenty, které médiím poskytl bývalý bezpečnostní expert NSA Edward Snowden.

Už loni v prosinci se však Range k výsledkům šetření vyjadřoval skepticky a uváděl, že materiály, jež má prokuratura k dispozici, by neobstály před soudem jako důkazy.

Snowden v roce 2013 zveřejnil prostřednictvím sdělovacích prostředků velké množství utajovaných dat svědčících o rozsáhlém sledování telefonických hovorů a komunikace na internetu americkými tajnými službami, a to nejen v USA, ale i v zahraničí. Podle německých médií mezi sledovanými byla i Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Aféra se sledováním poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem. Ke sledování kancléřky se američtí představitelé nikdy přímo nevyjádřili. Uvedli pouze, že Merkelová do budoucna sledována nebude.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
Další zprávy