Špicberky se zachvěly. Archa rostlin v bezpečí

rst
21. 2. 2008 19:30
Největší zemětřesení v dějinách Norska vyděsilo vědce
Cedule varující před výskytem ledních medvědů nedaleko města Longyearbyen na Špicberkách
Cedule varující před výskytem ledních medvědů nedaleko města Longyearbyen na Špicberkách | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Longyearbyen - Nejsilnější zemětřesení v norských dějinách zasáhlo ve čtvrtek souostroví Špicberky, ležící asi 1000 kilometrů od severního pólu. Jeho síla dosáhla 6,2 stupňů Richterovy škály.

Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny, čeká se ještě na zprávy z černouhelných dolů v ruské osadě Barentsburg, ale ani tam zřejmě nikdo o život nepřišel.

Obavy vědců se bezprostředně po otřesech upíraly na to, zda svou první vážnou zkoušku životnosti vydržela také tzv. "Noemova archa plodin".

Archa je supermoderní ve skále umístěné úložiště zmrzlých semen různých světových rostlin. Ty jsou zde uchovávány pro případ nenadálé přírodní nebo jaderné katastrofy, která by mohla plodiny zničit.

O Arše plodin se dočtete více ZDE 

Prohlédněte si video o bance plodin VPRAVO

Příští týden má na Špicberky do tamní temné polární zimy dorazit předseda Evropské komise José Manuel Barroso a další světoví státníci, kteří by měli toto unikátní uložiště slavnostně otevřít.

Otřesy pod mořským dnem

Epicentrum zemětřesení seismologové lokalizovali asi 140 kilometrů od na ostrově jediného trvale obydleného norského města Longyearbyen v hloubce 10 km v Barentsově moři.

"Probudili jsme se a vše kolem nás se třáslo. Než jsme se stačili vzpamatovat, bylo po všem. Nejprve jsem si myslela, že jde o sněžnou bouři demolující náš dům," uvedla Ane-Karin Bekken, jedna z několika tisíc obyvatel Longyearbyenu pro agenturu Reuters.

V současné době je na Špicberkách polární noc po celých čtyřiadvacet hodin.

Poslední větší zemětřesení bylo na Špicberkách, které leží severně od evropské pevniny, v roce 1976, ale dosahovalo pouze síly 5,5 stupňů Richterovy škály.

 

 

Právě se děje

Další zprávy