Arktida. Místo plné nesmazatelných lidských stop

Roman Staněk
30. 8. 2007 10:30
Na Špicberkách lidé přírodu zkoumají i znečišťují
Malebné údolí Adventdalen je doslova rozřízlé "uhelnou cestou". Tudy projížděly stovky vozidel s uhlím denně. Teď už je jich každý den jen několik
Malebné údolí Adventdalen je doslova rozřízlé "uhelnou cestou". Tudy projížděly stovky vozidel s uhlím denně. Teď už je jich každý den jen několik | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Longyearbyen - Arktické souostroví Špicberky sice patří Norsku, ale tvoří zvláštní ekonomickou zónu. Kdokoliv sem tudíž zavítá, nemusí mít povolení k pobytu nebo pracovní povolení.

Uhlí, hlavní zdejší komoditu, tak například pro Rusko těží nejen Rusové, ale také Ukrajinci nebo Kazaši.

Horníci tady mohou vydělat až dvakrát více než v Almaty nebo na Donbase. Místní doly nejsou ani tak nebezpečné jako ty ukrajinské.

Rusko však svou osadu Barentsburg udržuje při životě spíše z geopolitických důvodů, než aby vzhlíželo k nějakému zisku z nerentabilní těžby.

Reportáž: Horníky v ruské osadě za polárním kruhem trápí hlad

Také Barentsburg je totiž součástí ruské snahy ukázat světu, komu že patří Arktida a její nerostné bohatství na dně moře. Většinu uhlí, které zde pár set horníků vytěží, proto spotřebuje místní elektrárna a teplárna.

Uhlí zanechalo stopy

Jenže právě dlouhodobá těžba uhlí a další lidská činnost decimuje faunu a flóru na tomto přírodním skvostu. Stačí se projít po pobřeží nedaleko města Longyearbyen, znečištěného nakládáním uhlí, ale také odpadky, které připlouvají kvůli mořskému proudu z jihu.

Hned vedle Longyearbyenu, jedné ze tří trvale obydlených osad na Špicberkách, se rozprostírá nádherné údolí Adventdalen. Kromě vodní nádrže zásobující Longyearbyen vodou je celé údolí jakoby rozřízlé "uhelnou" cestou.

Za plného provozu několika dolů v okolních horách zde každý den projížděly stovky nákladních automobilů s uhlím a horníky. Teď už sice funguje jediný důl, příjezdová cesta i znečištěné prostředí kolem však na místní přírodě zanechaly nesmazatelnou stopu.

Více o změnách klimatu: Více o souostroví Špicberky:
Německá kancléřka na návštěvě Grónska
Německá kancléřka na návštěvě Grónska | Foto: Reuters
Merkelová hledá v Grónsku důkazy o oteplování
Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz
Všechno je naopak. Arktida bez ledu, v létě sněží
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu.
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čeští klimatologové se postavili proti Klausovi 
BARENTSBURG (Svalbard) - Elektrárna a teplárna v současné době spotřebovává veškeré uhlí, které Rusové vytěží. Ani kilogram uhlí z Barentsburgu se neprodá ani nevyveze.
BARENTSBURG (Svalbard) - Elektrárna a teplárna v současné době spotřebovává veškeré uhlí, které Rusové vytěží. Ani kilogram uhlí z Barentsburgu se neprodá ani nevyveze. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz
Ztracené město Rusů v Arktidě trápí hlad
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong
Při zkoumámí globálního oteplování jde o život
Foto: Reuters
Led taje, vznikají nové ostrovy. Velmoci větří
Foto: Northpoleswim
Plavat na Severním pólu už není nemožné
Květinová burza v Aalsmeeru.
Květinová burza v Aalsmeeru. | Foto: Aktuálně.cz
Hlad nebude,vzniká Noemova archa plodin
Vědci tvrdí, že byl prokázán vliv data narození na onemocnění jako je rakovina prsu, srdeční onemocnění, nádory na mozku a jiné.
Vědci tvrdí, že byl prokázán vliv data narození na onemocnění jako je rakovina prsu, srdeční onemocnění, nádory na mozku a jiné. | Foto: www.freeimages.co.uk
Známe černé prognózy oteplování. A vy?
Exotické mikroby žijící poblíž bahenních sopek na mořském dně přeměňují tisíce tun metanu na jiná, lehce zužitkovatelná paliva (podmořská sopka - ilustrační foto)
Exotické mikroby žijící poblíž bahenních sopek na mořském dně přeměňují tisíce tun metanu na jiná, lehce zužitkovatelná paliva (podmořská sopka - ilustrační foto) | Foto: NOAA
Živí se metanem. Zachrání mikroby Zemi?

 

Právě se děje

Další zprávy