reklama
 
 

SPD chce Němcům rozdávat dárkové poukázky

4. 12. 2008 18:33
Dospělí by v rámci boje proti ekonomické recesi měli dostat kupón na 500 eur

* Poukázky by měly podnítit spotřebu * Opozice návrh kritizuje, chce snížení daní * Šeky rozdávala i Bushova administrativa

Berlín - Německo sice na boj s finanční krizí uvolnilo bezmála 600 miliard eur, někteří politici se ale stále obávají, že to nebude stačit. Ke slovu tak přicházejí i pobídky, které na evropském kontinentu nemají obdoby.

Jednou z nich je i nápad sociálních demokratů rozdat všem občanům dárkové poukazy, aby se podnítila spotřeba domácností.

Původně okrajový návrh poslance SPD Karla Lauterbacha dostal náležitou brizanci poté, co ho podpořil i šéf SPD Franz Müntefering.

Jak by poukaz od vlády fungoval? Dospělí by dostali nákupní šek na 500 eur, děti pak na polovic. Předpokladem pro použití časově limitované poukázky by ale bylo spolufinancování. V praxi by si tak lidé museli „přihodit" další dvě stovky z vlastní peněženky.

SPD odhadla náklady na maximálně 40 miliard eur s tím, že zvýšený konzum obyvatelstva přinese do státní kasy mnohem více.

Křesťanští demokraté, s nimiž SPD sdílí velkou koalici, již návrh odmítli jako populistický.

Podobně jako liberálové (FDP) požadují místo nového zadlužování státu snížení daňové zátěže. „To je jako kdybyste hospodáři vzali prase, dali mu místo toho kotletu a ještě mu řekli, že může být rád," přirovnal rozdávání poukázek za stavu relativně vysokých daní generální tajemník FDP Dirk Niebel.

S rozdáváním šeků má zkušenosti pouze jediná velká ekonomika - Spojené státy. A nutno říct, že smíšené.

V USA se poukázky osvědčily. Po reformě

Zatímco v roce 1975 poukázky pro domácnosti (oficiálně šlo o daňový návratek) selhaly, v roce 2001 naopak slavily úspěch.

Ekonomové ovšem upozornili na to, že Bushova administrativa kromě rozdávání kupónů navíc provedla masivní snížení daní rozložené do deseti let.

Domácnosti tak poukázky skutečně použily k nákupům a ne například k umoření dluhů.

Ekonom Martin Feldstein, jeden ze strůjců "reaganomiky", pak určil poměr jednorázové výtěžnosti poukázek na 1: 6,5.

Jinými slovy - každý dolar, který lidé investují  pomocí poukázky, přijde ve skutečnosti státní kasu na 6,50 dolaru.

autor: Blahoslav Hruška | 4. 12. 2008 18:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama