reklama
 
 

Británie doufá ve vánoční horečku. Zapůsobí nižší DPH?

4. 12. 2008 12:47
Ekonomové upozorňují, že snížení daně nemusí podnítit vyšší spotřebu

Londýn - Již tento týden by měli Britové začít masivně utrácet za vánoční dárky, zvýšit tržby obchodníkům a nalít tak do ekonomiky více peněz.

Taková je alespoň teorie, jak by mělo zafungovat snížení daně z přidané hodnoty ze 17,5 na 15 procent, které platí na ostrovech od pondělka.

Obchodní řetězce mají čtrnáct dnů na to, aby upravily ceny. Mnozí prodejci tak učinili už o víkendu a opatřili zboží novými visačkami. Většina obchodů ale slevu na DPH odpočítává až u pokladny.

Snížení DPH na vůbec nejnižší možnou sazbu v EU by mělo platit jako mimořádné opatření do roku 2010. Premiér Gordon Brown si od nižších cen zboží slibuje nastartování ekonomiky, na kterou dopadla světová finanční krize.

V závěru týdne by navíc Bank of England měla snížit úrokovou sazbu zřejmě až o jedno celé procento, čímž by mohla podnítit další půjčky.

Zatímco Downing Street věří v oživení hospodářství, ekonomové tolik nejásají. Tlak na snížení cen totiž podle nich neznamená zvýšený zájem o zboží. Britská vánoční horečka tak vůbec nemusí nastat.

Potvrzuje to i řetězec Tesco, který letos zaznamenal vůbec nejmenší nárůst tržeb od poloviny 90. let, a to přesto, že zavedl po vzoru levných diskontních prodejen vlastní značku levného zboží.

Menší prodejci si navíc stěžují na regulérní cenovou válku, kterou jim vyhlásily velké řetězce.

I přes snahy o oživení ekonomiky bude schodek britského rozpočtu na tento rok nakonec asi 78 miliard liber (původní předpoklad byl 43 miliard), napřesrok dokonce rekordních 118 miliard liber.

 

autor: Blahoslav Hruška | 4. 12. 2008 12:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama