Španělský starosta drží kvůli vládním škrtům hladovku

Zahraničí Zahraničí
21. 8. 2012 8:38
Ángel Vadillo se zabydlel před ministerstvem průmyslu. Lékaři ho jezdí denně kontrolovat
Foto: www.facebook.com

Madrid - Velmi nezvyklý protest proti úsporným škrtům vede ve Španělsku starosta sotva šestitisícového městečka Alburquerque.

Ángel Vadillo už dva měsíce drží hladovku před madridským sídlem ministerstva průmyslu.

Vše začalo v lednu, kdy se dozvěděl o rozhodnutí vlády zrušit dotace pro projekty produkující energii z obnovitelných zdrojů.

Španělsko bylo ještě loni světovým producentem zelené energie, po zrušení dotací ovšem kleslo na třináctou příčku a deset tisíc lidí přišlo o práci.

Jen ve Vadillově Alburquerque takto ztratilo zaměstnání přes 850 lidí, což je pro region velká rána.

"Jsem připravený udělat pro svou obec všechno," citoval Vadilla německý týdeník Spiegel. "Toto celé není o přežití. Je to o životě prožitém s důstojností," dodal z útrob své dodávky, kterou zaparkoval před státní institucí.

Do Madridu se vydal před čtyřmi měsíci a 600 kilometrů ušel pěšky. Hladovku drží už druhý měsíc, denně jej přijíždějí kontrolovat lékaři. "Denně vypiju osm litrů medové vody," říká.

Na Facebooku má tisíce stoupenců. Jeho cílem je setkat se znovu s ministrem průmyslu Manuelem Soriou. Jednou se mu to už povedlo, schůzka ale zatím k ničemu nevedla.

Španělská vláda tvrdí, že dotace do solárních projektů utnula na žádost EU. Škrty přivedly do státní pokladny 160 miliónů eur. Kritici úspor argumentují, že jde o krátkozraké rozhodnutí.

Firmy vyrábějící energii se teď přesouvají za hranice. Práci rozdávají v Mexiku nebo Maroku, píše Spiegel.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy