Španělský starosta drží kvůli vládním škrtům hladovku

Zahraničí Zahraničí
21. 8. 2012 8:38
Ángel Vadillo se zabydlel před ministerstvem průmyslu. Lékaři ho jezdí denně kontrolovat
Foto: www.facebook.com

Madrid - Velmi nezvyklý protest proti úsporným škrtům vede ve Španělsku starosta sotva šestitisícového městečka Alburquerque.

Ángel Vadillo už dva měsíce drží hladovku před madridským sídlem ministerstva průmyslu.

Vše začalo v lednu, kdy se dozvěděl o rozhodnutí vlády zrušit dotace pro projekty produkující energii z obnovitelných zdrojů.

Španělsko bylo ještě loni světovým producentem zelené energie, po zrušení dotací ovšem kleslo na třináctou příčku a deset tisíc lidí přišlo o práci.

Jen ve Vadillově Alburquerque takto ztratilo zaměstnání přes 850 lidí, což je pro region velká rána.

"Jsem připravený udělat pro svou obec všechno," citoval Vadilla německý týdeník Spiegel. "Toto celé není o přežití. Je to o životě prožitém s důstojností," dodal z útrob své dodávky, kterou zaparkoval před státní institucí.

Do Madridu se vydal před čtyřmi měsíci a 600 kilometrů ušel pěšky. Hladovku drží už druhý měsíc, denně jej přijíždějí kontrolovat lékaři. "Denně vypiju osm litrů medové vody," říká.

Na Facebooku má tisíce stoupenců. Jeho cílem je setkat se znovu s ministrem průmyslu Manuelem Soriou. Jednou se mu to už povedlo, schůzka ale zatím k ničemu nevedla.

Španělská vláda tvrdí, že dotace do solárních projektů utnula na žádost EU. Škrty přivedly do státní pokladny 160 miliónů eur. Kritici úspor argumentují, že jde o krátkozraké rozhodnutí.

Firmy vyrábějící energii se teď přesouvají za hranice. Práci rozdávají v Mexiku nebo Maroku, píše Spiegel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy