Výbuch automobilu v Bilbau vyděsil Baskicko

lem, pat, Reuters
9. 10. 2007 14:29
Jeden muž byl zraněn. Podezření padá na teroristy z ETA

Madrid - Pět dní poté, co bylo zatčeno vedení baskické strany Batasuna svázané s teroristy z ETA, vybuchla v centru Bilbaa bomba. Zraněn byl osobní stážce místního politika.

Původní zprávy o smrti muže, které zveřejnil místní rozhlas a televize, se nepotvrdily. Ministerstvo vnitra oznámilo, že byl pouze zraněn.

Stojí za útokem ETA?

Přestože se k útoku nikdo oficiálně nepřihlásil, je pravděpdodobné, že za ním stojí radikální bojovníci ETA.

Důvodem je údajně nedávné zatčení dvou desítek členů vedení zakázané baskické strany Batasuna, která je považována za politické křídlo ozbrojených separatistů z ETA.

Portugalci pomohou Španělům v boji s ETA - ČTĚTE ZDE

V pátek o tom rozhodl španělský soudce Baltasar Garzon. Španělská policie vzápětí celé vedení Batasuny pozatýkala, za mřížemi ve městě Segura se podle BBC ocitlo celkem dvaadvacet lidí.

Policisté akci podnikli na stranické schůzi, kde mělo dojít k předání pravomocí mezi starým a novým vedením Batasuny. Jak uvedl deník El Pais, schůzka šéfů strany byla označena za nelegální.

Foto: Tomáš Daněk

Hromadné zatčení je další fází zátahu proti basickým radikálům, už v červnu byl zadržen šéf Batasuny Arnaldo Otegi.

Španělský generální prokurátor zatčení celého vedení strany přivítal s tím, že někteří zadržení jsou obviněni ze spolupráce s ozbrojenou skupinou.

"Tyto aktivity nemůžeme tolerovat, takže když se o nich policie jako v tomto případě dozví, je rozumné, že na pokyn soudce zasáhne," řekl Candido Conde Pumpido španělskému rozhlasu. 

Separatisté ukončili příměří

Separatistická skupina ETA, která bojuje za nezávislost Baskicka na Španělsku, počátkem června oznámila, že ukončuje příměří.

ETA během čtyřicetiletého boje za nezávislost Baskicka při teroristických útocích zabila na 800 lidí. Poslední větší útok provedla loni v prosinci, kdy bomba na madridském letišti zabila dva lidi.

Evropská unie i USA považují ETA za teroristickou organizaci.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy