Barcelona - Španělské jaro je letos ve znamení nevídaného sucha. Podle úřadů nejhoršího za poslední století.
Nejvíce postiženým regionem je Katalánsko, kde lidem hrozí omezení domácí spotřeby vody. Katalánská autonomní vláda zvažuje, že bude do Barcelony - druhého největšího španělského města - dovážet vodu na lodích z Francie.
Stav vody v nádržích a zásobnících je na dvaceti procentech oproti normálu, takže vláda zakázala Kataláncům napouštět vodu do bazénů, zalévat zahrady, a bez vody se ocitly také městské fontány.
Podle expertů je ale země pověstná tím, že se zde vodou hodně plýtvá a je levná.
Španělsko na Aktuálně.cz
"Španělsko je nejsušší zemí Evropy. A přitom poptávku po vodě ovlivňuje i fakt, že je prakticky zadarmo," tvrdí Manuel Ramón Llamas, odborník na vodní zdroje z madridské univerzity.
V Barceloně byla letos mimořádně suchá zima. Oproti předchozím rokům minimálně pršelo. Město proto čeká těžké léto.
Už příští měsíc začnou pendlovat obrovské tankery s pitnou vodou mezi Marseille a katalánským přístavem Tarragona. Dodávky by měly zažehnat nejhorší katastrofické scénáře.
Katalánská vláda původně chtěla svést do oblasti vodu z řeky Segre, proti tomu se ale důrazně postavil kabinet v Madridu, který po nedávných volbách opět vede jako premiér socialista José Luis Zapatero.
Vodní krize tak znovu rozdmýchává letité spory mezi Madridem a Barcelonou. Mezi španělským centralismem a katalánskou snahou o co největší autonomii.