Španělsku povládne další čtyři roky levice

Reuters, man
10. 3. 2008 13:20
Zapatero obhájil vítězství z roku 2004
Vítězný José Luis Zapatero.
Vítězný José Luis Zapatero. | Foto: Reuters

Madrid - Španělští socialisté stejně jako před čtyřmi lety znovu vyhráli parlamentní volby. Premiér José Luis Zapatero tak zůstane ve funkci.

Opoziční konzervativní Lidová strana už přiznala porážku.

Socialisté získali 169 mandátů z celkových 350. Nepodařilo se jim tak získat nadpoloviční většinu. Oproti minulým volbám si ale o pět křesel polepšili. Vládu sestaví socialisté patrně s regionální katalánskou stranou.

Boj proti imigrantům nepomohl

"Budu premiérem všech Španělů," slíbil Zapatero v projevu před svými příznivci, kteří jásali a mávali rudými vlajkami.

Lidovci získali jen 153 křesel a další čtyři roky budou muset strávit v opozici. Nepomohli jim ani výzvy katolických biskupů, kteří nepřímo vyzvali voliče k jejich podpoře. Lidová strana se pokoušela získat voliče i snahou omezit imigraci.

Zapatero během uplynulých čtyř let například prosadil zákon o sňatcích gayů a začal také vyjednávat s baskickou teroristickou organizací ETA. Rozhovory však později přerušil.

Ekonomice se nedaří

Španělsku se nyní ekonomicky nedaří příliš dobře. Inflace je nejvyšší za posledních deset let a nezaměstnanost jedna z nejvyšších v moderní historii země.

Čtěte více: Španělé volí. Po vyhrocené předvolební kampani

Poslední volby v roce 2004 se konaly v napjaté atmosféře. Pouhé dva dny po teroristickému útoku 11. března, kdy na madridském nádraží zemřelo 191 lidí, se většina voličů postavila na stranu tehdejší levicové opozice a do premiérského křesla vynesla Zapatera.

Ten stáhl z Iráku španělské vojáky a jeho vztahy s americkým prezidentem Georgem Bushem byly velmi chladné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy