Obnovení ekonomické činnosti se podle deníku El País dotkne zejména průmyslového sektoru, stavebnictví či například advokátních kanceláří.
Z návratu mnoha lidí do práce, a tím mimo jiné i do veřejné dopravy, mají obavy zejména Katalánsko a madridský region, které jsou nákazou koronavirem zasaženy nejvíce. Vláda ale vydala řadu doporučení pro zaměstnavatele i pracující, jimž policisté na zastávkách autobusů, vlaků a v metru rozdají deset milionů roušek. Jejich nošení není povinné.
"Nikdo neví, zda by prodloužení odstávky nenutných provozů třeba o pět dní pomohlo ke zmírnění nákazy, či zda by to mělo jen další ekonomický dopad," cituje El País epidemiologa Toniho Trillu z výboru expertů, který v této krizi radí vládě. Podle něj se od vyhlášení nouzového stavu ve Španělsku v polovině března, odkdy lidé mohou pouze na nejnutnější nákup či do práce a k lékaři, snížil pohyb v ulicích o 70 procent. Od zastavení nenutných provozů jen o dalších deset procent.
Také epidemiolog Joan Ramón Villalbí míní, že povolení práce znamená jen mírné riziko. Lidé už se totiž nechovají stejně jako v polovině března, jsou zodpovědnější, dodržují bezpečnou vzdálenost, více si myjí ruce a mnozí nosí roušky.
Vláda také požádala zaměstnavatele, aby co nejvíce rozšířili pracovní dobu, a lidé tak mohli chodit do zaměstnání v různých časech. Jednak proto, aby jich bylo na pracovišti méně, a také proto, aby nevznikaly návaly ve veřejné dopravě. Kdo může, má jezdit do práce autem. Zaměstnavatelé by také měli, je-li to možné, zařídit práci z domova.
Velikonoční pondělí je svátkem jen v osmi španělských autonomních regionech, včetně Katalánska, ne však v nejvíce zasaženém madridském regionu.
Španělsko je už nejvíce zasaženou evropskou zemí
Španělsko je v počtu nakažených koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po Spojených státech, v počtu obětí je třetí po USA a Itálii. Dosud bylo ve Španělsku potvrzeno 166 019 nakažených koronavirem, z toho skoro 17 tisíc lidí zemřelo a na 62 400 se uzdravilo.
Španělská vláda kvůli koronaviru vyhlásila nouzový stav v polovině března. Posléze toto omezení parlament dvakrát prodloužil, teď platí do 26. dubna. Premiér Pedro Sánchez tento týden nicméně uvedl, že podle něj toto prodloužení nebude stačit a že vláda zřejmě požádá o prodloužení o další dva týdny, respektive do 10. května.
Španělé smí od poloviny března ven z domu pouze na nejnutnější nákupy, k lékaři, do práce či na pomoc starým či handicapovaným osobám. Zavřeny jsou školy, restaurace, bary, kina, sportoviště, většina obchodů. Lidé smí venčit psa, nesmí ale například na procházku s dětmi, běhat po parku či jezdit na chalupu.