Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
Ruská poštovní známka vydaná v roce 1963 zobrazující postavu válečného hrdiny Ivana Panfilova během bitvy o Moskvu. Rok 1941.
Ruská poštovní známka vydaná v roce 1963 zobrazující postavu válečného hrdiny Ivana Panfilova během bitvy o Moskvu. Rok 1941. | Foto: Wikipedia

28 Panfilovců odrazilo německý nápor pod Moskvou

Sovětští vojáci prokázali v průběhu bojů s wehrmachtem nezměrné hrdinství. Není ale pravda, že 28 příslušníků 1075. pěšího pluku 316. divize Rudé armády generálmajora Panfilova zadrželo 16. listopadu 1941 u Dubosekova velký německý nápor pod Moskvou, jak to líčí i předloni natočený ruský film, kterému se dostalo posvěcení od samotného Putina.

Všech 28 vojáků dle legendy padlo, přičemž zničili 18 německých tanků a zabili "tucty" nepřátel.

Příběh si ve skutečnosti vymyslel frontový zpravodaj armádního deníku Krasnaja Zvezda. Nemění to nic na faktu, že Panfilovova divize Němce pod Moskvou zastavila a generál sám přitom padl.

 

Právě se děje

Další zprávy