Lži o Praze, neomylný Stalin a válka začala až v roce 1941. Tak ruská propaganda upravuje historii

Zahraničí Zahraničí
15. 5. 2018 7:54
Sovětští vojáci sehráli zásadní úlohu při porážce fašistického Německa a miliony z nich ve druhé světové válce položily své životy. Kremelská propaganda ale nikdy neváhala využít tohoto vítězství k vlastním cílům a ovlivňování veřejného mínění v zemích východní Evropy. Navíc v řadě případů události války vykládala po svém. Od nástupu Vladimira Putina k moci tato tendence nápadně zesílila. Podívejte se na některé příklady.
Foto: Wikimedia Commons

V Katyni vraždil wehrmacht

Ačkoliv Moskva již za Gorbačovovy perestrojky přiznala, že to byla Stalinova tajná služba NKVD, a nikoliv wehrmacht, kdo v roce 1940 povraždil v Katyňském lese a na dalších místech u Smolensku přes 20 tisíc polských důstojníků, poddůstojníků a příslušníků inteligence. Řada Rusů však dodnes věří původní sovětské verzi.

Vladimir Putin se sice v roce 2010, tehdy jako ruský premiér, poklonil památce obětí masakru, Moskva ale již v roce 2005 vyšetřování uzavřela s tím, že potvrdila smrt pouze 1800 Poláků.

Evropský soud pro lidská práva označil v roce 2013 ruské vyšetřování za nedostatečné.

V roce 2008 ruské deníky Rossijskaja gazeta, Komsomolskaja pravda a Nězavisimaja gazeta uveřejnily články, v nichž se tvrdilo, že zločin spáchali nacisté s tichým souhlasem Moskvy.

Část ruských historiků v této souvislosti ráda poukazuje na smrt přibližně 20 tisíc ruských zajatců, kteří zemřeli v Polsku na tyfus a další nemoci po neúspěšném útoku Rudé armády na Varšavu v roce 1920.

 

Právě se děje

Další zprávy