Soul zakáže sklepní byty jako z Parazita. Při povodních v nich umírali lidé

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 8. 2022 17:02
Mnoho lidí na světě se o těchto příbytcích dozvědělo až díky oscarovému filmu Parazit, přitom ve sklepních bytech žije řada chudších obyvatel jihokorejského Soulu. Na začátku týdne, kdy město zasáhly nejhorší povodně za 115 let, ale byty zaplavila voda a čtyři lidé kvůli tomu umřeli. Vedení Soulu proto tyto sklepní byty plánuje zakázat.
Úklid po povodních v jihokorejském Soulu.
Úklid po povodních v jihokorejském Soulu. | Foto: Yonhap/via REUTERS

Celkově při mohutných povodních zahynulo jedenáct lidí a dalších osm se stále pohřešuje. Mezi oběťmi byla i tříčlenná rodina ze Soulu, která žila v jednom z tzv. banjiha, jak Korejci sklepním bytům přezdívají. Proud vody, který se do domu nahnal, jim zatarasil dveře a linky záchranných služeb byly mezitím přetížené.

Skrze okno vedoucí do ulice se jim snažili pomoct sousedé, mříže se ale nepodařilo vypáčit.

"Voda naplnila dům tak rychle, že jsme nemohli nic dělat," řekl americkému deníku New York Times Jeon Ye-sung, jeden ze sousedů. Když přijeli záchranáři, bylo na záchranu už pozdě. 

Stejně jako další lidé obývající sklepní byty v Jižní Koreji i rodina tvořená dvěma sestrami a 13letou dívkou věděla, že při velkém dešti jim hrozí zaplavení bytu. Místo, kde žily sedm let, si ale vybraly kvůli ceně. Dražší a pohodlnější si nemohly dovolit.

Do bytů, které od 70. let minulého století vznikly hlavně v Soulu, se stěhují lidé s nižšími příjmy. V roce 2020 v nich žilo až 200 tisíc rodin, tedy pět procent obyvatel hlavního města, píše agentura Bloomberg

Banjiha se tak staly symbolem rostoucí nerovnosti ve společnosti, na kterou upozorňoval i zmíněný jihokorejský snímek Parazit. 

Nemáme kam jít

Úřady v Soulu ale tento čtvrtek oznámily, že sklepní byty zakážou. Developeři nedostanou povolení ke stavbě, pokud v jejich domech bude tento typ bytů, a změna čeká i majitele již stojících domů. Ti dostanou deset až dvacet let na to, aby byty přeměnili na skladiště nebo třeba parkoviště.

"Půjde o dlouhodobý projekt na zlepšení bezpečnosti domovů po celém městě," cituje korejský deník The Korea Herald starostu města Oh Se-huna.

Stěhování do lepšího však není pro většinu obyvatel sklepních bytů možné. "Co čekáte, že budou lidé dělat? Žijí tu, protože to je levnější," vysvětluje 77letá Sohn Mal-nyeon, která se do sklepení přestěhovala v době, kdy její dcera, dnes jednapadesátiletá, byla ještě batole. 

"Nevěděla bych, kam jít," souhlasí žena ze sousedství, která si přeje být označena jen příjmením Baek. 

"Nemám žádné peníze, nic," potvrzuje padesátiletý Ha In-sik, který po velké vodě vynáší ze svého obydlí naplněné kbelíky. "Musel jsem se přestěhovat do tohoto sklepa, protože to byla jediná šance, jak jsem mohl žít se svou dcerou," cituje ho britský deník The Guardian. "Všechno je zničené, nikdo nám nepomůže a já nemám ani lžíci, kterou bych se najedl," líčí dopady povodní.

Hledání alternativy

Na nedostatek vládní pomoci, která by směřovala ke zranitelné skupině obyvatel, upozorňují také experti nebo různé spolky. "Vymyslet, jak finančně pomoct lidem s přestěhováním se, a poskytnout jim alternativní možnosti bydlení bude výzva," říká například profesor sociologie na Soulské národní univerzitě Chang Dukjin.

"S tím, jak se deště kvůli klimatickým změnám stávají silnější a častější, musíme přijít se zásadní změnou v přístupu k obyvatelům sklepních prostor," cituje britský deník občanské hnutí Citizens' Coalition for Economic Justice, které obvinilo soulské úřady ze zanedbávání nejchudších.

Další občanská skupina People Power 21 dodává, že podobné snahy o zakázání banjiha tu byly už dříve, ale nikdy je úřady nedotáhly do konce. Zákaz nových staveb se sklepními byty zavedla vláda v určité podobě už před deseti lety. Přesto vznikly desetitisíce nových bytů. 

Video: Parazit. Černá komedie o rodině flákačů je dokonalá, hodnotí Fila

Parazit ve Varech. Dokonalá černá komedie o rodině flákačů | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy