Soul rozmístil na hranici se Severní Koreou rakety

ČTK ČTK
17. 6. 2011 15:19
Jižní Korea smí použít střely s doletem do 300 km
Letošní společná cvičení Jižní Koreje a USA jako již tradičně silně iritovala komunistický režim v KLDR.
Letošní společná cvičení Jižní Koreje a USA jako již tradičně silně iritovala komunistický režim v KLDR. | Foto: Reuters

Soul - Jižní Korea rozmístila na svém území taktické rakety, schopné zasáhnout severokorejskou metropoli Pchjongjang. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj v Soulu.

Opatření souvisí s rostoucím napětím, které na Korejském poloostrově vyvolaly ozbrojené incidenty z loňského roku, upozornil zasvěcený zdroj.

Rakety mají dolet 165 kilometrů, ten může být ale téměř zdvojnásoben v případě použití přídavného motoru. Na základě dohody se Spojenými státy Jižní Korea nesmí vyvíjet balistické rakety s doletem nad 300 kilometrů.

Zbraně byly rozmístěny poblíž demilitarizovaného pásma, které rozděluje poloostrov mezi obě Koreje. "Některé taktické rakety země-země byly rozmístěny v předsunutých oblastech," upřesnil zdroj.

Rozmístění raket má především čelit systémům na odpalování raket a dělostřelectvu s dlouhým doletem, které jsou rozmístěny severně od hraniční linie, uvedl vládní zdroj. Podrobnosti odmítl uvést s ohledem na citlivost celé operace.

KLDR odpovědnost odmítá

Při severokorejském bombardování jihokorejského ostrova Jonpchjong ve sporných vodách Žlutého moře loni v listopadu byli zabiti čtyři lidé. Už v březnu předtím severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou fregatu, na níž zahynulo 46 námořníků - KLDR ale odpovědnost odmítá.

Vztahy mezi oběma Korejemi se vzápětí dostaly na nejnižší úroveň za několik desítek let. Přitom jsou obě země technicky stále ve válečném stavu, jelikož ozbrojený konflikt v roce 1953 skončil pouze podepsáním příměří, nikoliv mírové smlouvy.

KLDR odstoupila minulý měsíc ze všech jednání s Jižní Koreou, která mimo jiné požadovala omluvu Pchjongjangu jako podmínku pro dialog. Severní Korea to však odmítla a prohlásila, že se současnou jihokorejskou vládou naděje na dialog není. Podle Reuters není vyloučeno, že chce vyčkat na konec mandátu nynějšího prezidenta I Mjong-baka, který vyprší za necelé dva roky.

KLDR navíc zřejmě získala příslib ekonomické pomoci z Číny, kterou minulý měsíc navštívil severokorejský vůdce Kim Čong-il. Pomoc jí totiž přerušil nebo omezil fakticky celý ostatní svět, především Jižní Korea.

 

Právě se děje

Další zprávy