Soudce odročil proces s Mubarakem. Zakázal živý přenos

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2011 13:33
Televizní kamery se budou moci vrátit, až bude vynesen rozsudek
Demonstrace v Egyptě během procesu s bývalým diktátorem Husním Mubarakem.
Demonstrace v Egyptě během procesu s bývalým diktátorem Husním Mubarakem. | Foto: Reuters

Káhira - Předseda tribunálu, který soudí bývalého egyptského diktátora Husního Mubaraka, rozhodl, že proces odročí na 5. září. Zároveň zakázal živý televizní přenos procesu až do chvíle, kdy budou vyneseny rozsudky.

Soudce Ahmed Refát také nařídil, aby byl Mubarak souzen společně s někdejším ministrem vnitra Habíbem al-Adlím.

"Absurdní!" křičeli před budovou soudu demonstranti, kteří se tam sešli už brzo ráno. "Jestli nebudou proces přenášet živě, znamená to, že uzavřeli s Mubarakem dohodu," stěžoval si jeden z nich, Šaríf Muhammad.

Bývalý egyptský prezident čelí obvinění, podle kterého je zodpovědný za zabití více než 800 demonstrantů ze začátku letošního roku. Je prvním a jediným arabským vůdcem, jenž od začátku takzvaného Arabského jara přišel o moc a osobně stanul před soudem.

"Soudce, probuď se! Mubarak mi zabil bratra! Popravte toho vraha!" křičel jeden z demonstrantů. Příznivci někdejšího prezidenta házeli na soupeřící dav kameny, až je policie musela od soudní budovy vyhnat.

Klíčový svědek Tantáví

Mubarakovi obhájci požadují vyslechnutí více než 1600 svědků, v čele se šéfem současné vojenské rady Muhammadem Husajnem Tantávím. Ten společně s armádním velením od 11. února prozatímně Egypt řídí.

Před sesazením Mubaraka sloužil dvě desítky let jako diktátorův ministr obrany. O jeho předvolání v procesu proti Mubarakovi musí rozhodnout soud.

Třiaosmdesátiletý Mubarak je znovu u soudu (snímek z prvního slyšení).
Třiaosmdesátiletý Mubarak je znovu u soudu (snímek z prvního slyšení). | Foto: Reuters

Mubarak je vedle brutálního potlačení osmnáctidenních demonstrací obviněný také z korupce. Hrozí mu až trest smrti.

Svou vinu odmítá. První líčení na začátku srpna bylo zároveň jeho prvním veřejným vystoupením od pádu režimu.

V kleci se objevili také jeho synové Gamal a Alá, i tentokrát jsou u soudu přítomní.

"Tantávího svědectví pomůže soudu určit, zda Mubarak dal rozkazy ministru vnitra Habíbovi al-Adlímu, podle kterých měl zahájit ostrou střelbu do demonstrantů, nebo zda Adlí jednal samostatně," řekl agentuře Reuters jeden z obhájců, jenž nechtěl být jmenován.

Armáda už oznámila, že pokud si to soud vyžádá,Tantáví se na svědeckou lavici dostaví. Vojáci mají podle svých slov velký zájem na demokratické přeměně Egypta.

 

Právě se děje

Další zprávy