Soud: Vynucený odchod do důchodu neodporuje právu EU

Naďa Straková
5. 3. 2009 22:16
Evropský soudní dvůr nepovažuje platnou britskou praxi za diskriminační
Je vám 65 let a více a chcete pracovat? V Británii můžete narazit
Je vám 65 let a více a chcete pracovat? V Británii můžete narazit | Foto: Ondřej Besperát

Lucemburk - Evropský soud v čerstvém verdiktu rozhodl, že pokud zaměstnavatel propustí zaměstnance z důvodu dosažení stanovené věkové hranice pro odchod do důchodu, nejedná se o diskriminaci a ani o porušení evropských směrnic.

Britská charitativní organizace Age Concern podala u britského Nejvyššího soudu stížnost proti této právní úpravě, podle níž může britský zaměstnavatel rozvázat s pracovníkem nad 65 let pracovní poměr, aniž by mu musel vyplácet odstupné.

Britský Nejvyšší soud se obrátil na Evropský soudní dvůr, který nyní rozhodl, že propuštění zaměstnance do důchodu při dosažení věku 65 let je oprávněné, pokud je „objektivně a rozumně odůvodněno legitimními cíli, jako například politikou zaměstnanosti, trhu práce či odborného vzdělávání".

Podle soudu je však nepřípustné, aby zaměstnance firmy propouštěly z důvodu snižování nákladů či udržení si konkurenceschopnosti.

Evropský soudní dvůr však finální rozhodnutí, zda je daná britská právní úprava legitimní, či ne, ponechá na britském soudu.

Generální ředitel Age Concern Gordon Lishman proto zatím neskládá zbraně.

Foto: Aktuálně.cz

„Máme stále velkou naději, že u britských soudů vyhrajeme," řekl Lishman agentuře AFP. „Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora musí (britská) vláda dokázat oprávněnost uzákonění nuceného odchodu do důchodu. Důvody uzákonění musí vycházet z potřeb sociálního či pracovního trhu, ne ze zájmů zaměstnavatelů," dodal.

Organizace Age Concern ve svém návrhu na zrušení této právní úpravy argumentovala tím, že by zákon měl zarhnovat všechny typy diskriminace, ke kterým může na pracovišti dojít, aby tak bylo zřejmé, kdy k nim dochází.

Nejvyšší poradce soudního dvoru však tento argument zamítl s tím, že „je nemožné předem stanovit všechny možné diskriminační případy".

 

Právě se děje

Další zprávy