Soud v případě Politkovská začal. Rodina je skeptická

Naďa Straková
5. 8. 2009 13:45
Rodina zavražděné novinářky však příliš nedoufá, že by soud obžalované potrestal

Moskva - Ruský vojenský soud v Moskvě zahájil dnešním dnem nový proces týkající se vraždy investigativní novinářky Anny Politkovské.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který minulý týden zrušil předchozí rozhodnutí vojenského soudu. Ten pro nedostatek důkazů osvobodil všechny tři obžalované, tj. bratry Džabraila a Ibragima Machmudovovi a bývalého policistu Sergeje Chadžikurbanova.

Všichni tři společně s třetím bratrem Rustamem Machmudovem, jenž je stále na útěku, měli vraždě napomáhat - sehnali zbraň a určili místo, kde se vražda stane.

Rodina Anny Politkovské je však i vůči novému řízení skeptická. Podle nich zcela selhalo vyšetřování a vinu podezřelým bude těžké dokázat.

„Budeme trvat na tom, aby byl případ znovu vyšetřen," řekl agentuře AFP syn zavražděné novinářky Ilja Politkovský.

Anna Politkovská nešetřila ve svých článcích v deníku Novaja Gazeta a knize Putinovo Rusko kritických slov na účet Putinovy administrativy. 7. října 2006 byla zastřelena při vstupu do domu, kde žila. Za vraha se považuje uprchlý Rustam Machmudov, který se nejspíše skrývá v zahraničí.

Natalie Estěmirovová z lidskoprávní organizace Memorial Human Rights, kterou byla zavražděna minulý měsíc, s Politkovskou úzce spolupracovala
Natalie Estěmirovová z lidskoprávní organizace Memorial Human Rights, kterou byla zavražděna minulý měsíc, s Politkovskou úzce spolupracovala | Foto: Reuters

Vraždu této investigativní novinářky, která mimo jiné spolupracovala s nedávno zavražděnou aktivistkou Natalií Estěmirovou, odsoudily světové lidskoprávní organizace, novináři i politici. Mezi kritiky osvobozujícího únorového rozhodnutí vojenského soudu pro všechny tři obžalované byl i zástupce Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) Miklós Haraszti.

„Verdikt v případě Anny Politkovské jen završuje dlouhou historii neschopnosti ruských úřadů poskytnout bezpečí nepohodlným novinářům," prohlásil tehdy Haraszti, jenž má na starosti oblast médií.

„To prakticky vyústilo v bezpráví a beztrestnost za vraždu a fyzické útoky na ty, kteří se snaží odhalit korupci a zabývají se lidskými právy," dodal Harazsti.

Moskva se však proti jeho obvinění ohradila.

„Ruské ministerstvo zahraničí je přesvědčeno, že podobný výpad pana Harasztiho je jasným důkazem předsudků, ne-li provokace, a poškozuje tak reputaci celé organizace OBSE," prohlásil tehdy mluvčí ministerstva Andrej Nestěrenko.

 

Právě se děje

Další zprávy