reklama
 
 

Za vraždu aktivistky může prý čečenský prezident

16. 7. 2009 9:24
Organizace Memorial ukázala prstem na hlavu státu

Moskva - Vůdčí čečenskou ochránkyni lidských práv Natalji Estěmirovovou z lidskoprávní organizace Memorial Human Rights Center potkal podobný osud jako mnohé jiné, kteří si dovolili kritizovat stav lidských práv v neklidném Čečensku.

Estěmirovová byla ve středu nalezena zastřelená poblíž ingušského hlavního města Nazraň. Stalo se tak několik hodin po jejím únosu.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv vraždu lidskoprávní bojovnice odsoudil a nařídil "řádné vyšetřování".

Šéf Memorial Human Rights Center Oleg Orlov je přesvědčen, že vraždu má na svědomí stávající prezident Čečenska.

"Vím, kdo zavraždil Natalii. Jsem si dokonce jist, kdo to udělal. Jmenuje se Ramzan Kadyrov," cituje Orlova katarská stanice Al Džazíra.

"Zatím nevíme, zda to Kadyrov sám nařídil, nebo zda to provedli jeho stoupenci, kteří mu chtěli udělat radost," vysvětlil Orlov. 

Prezident Kadyrov podle jeho slov Estěmirovové dlouhodobě vyhrožoval, urážel ji a považoval ji za osobního přítele. Natalja Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v zemi ze strany vládou podporovaných milicí.

Organizace Memorial spolu s americkou Human Rights Watch na začátku tohoto měsíce vydala zprávu, ve které zmiňovala případy rodin údajných čečenských rebelů, kterým státní pořádkové síly měly vypalovat domy.

Podle agentury RIA Novosti Kadyrov chce vraždu Estěmirovové nechat vyšetřit.

"Ti, kdo si dovolili na ni (Estěmirovovou) vztáhnout ruku, nejsou lidské bytosti a nezaslouží si slitování," citují Kadyrova média. "Doživotní trest je pro vrahy Estěmirovové málo. nejen že zaútočili na nevinou ženu, ale na celý náš národ."

Přítelkyně Politkovské

Čtyři neznámí muži přinutili Estěmirovovou ve středu ráno blízko jejího bydliště v čečenském Grozném nasednout do auta, dva očití svědci ji dokonce při únosu slyšeli křičet. Informovala o tom ruská média s odvoláním na ingušské ministerstvo vnitra.

V roce 2007 získala Cenu Anny Politkovské od organizace Reach All Women in War. Investigativní novinářka Politkovská, kritizující Rusko za postup proti kavkazským separatistům, byla zastřelena v roce 2006 a její smrt dosud nebyla objasněna. Obě ženy se osobně znaly a přátelily se.

Mezi spolupracovníky Estěmirovové patřil také právník Stanislav Markelov. Tento kritik porušování lidských práv v Čečensku byl zastřelen v Moskvě letos v lednu.

"Mírumilovná země"

V dubnu letšního roku Rusko ukončilo po deseti letech "protiteoristické operace" v zemi.

Moskva vedla proti místním čečenským nacionalistům dvě války. První se odehrávala v letech 1994 až 1996. Druhá probíhala v letech 1999 až 2000 a poté v menší míře až dosud.

Podle dvatřicetiletého prezidenta Kadyrova je nyní Čečensko "mírumilovným a rozvíjejícím se územím" a krok moskevské vlády ukončit operace "podpoří ekonomický růst republiky".

Obhájci lidských práv však tvrdí, že jejich porušování za Kadyrova nadále pokračuje.

Čtvrteční vydání ruského deníku Gazeta uvádí, že čečenské úřady si na Estěmirovovou stěžovaly.

"Krátce před vraždou čečenský ombudsman Nurdi Nuchažjev volal do organizace Memorial a stěžoval si na to, že se Estěmirovová místo pozitivních věcí neustále zabývá samou "špínou"," píše se v deníku.

Vraždu Estěmirovové mezitím odsoudila Obamova administrativa.

"Je to důkaz úpadku země a selhání právního řádu," zní oficiální prohlášení Bílého domu.

autor: Naďa Straková | 16. 7. 2009 9:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama