Zatím posledním ministrem, který podal demisi, je Jakúb Sarráf - křesťan, který je loajálním stoupencem prosyrského prezidenta Emila Lahúda.
Svým odchodem z vlády se přidal k pětici dalších členů vlády, kteří reprezentovali šíitské strany Hizballáh a Amal. Krok učinil jen několik hodin před mimořádným zasedáním kabinetu, na němž se projednával návrh OSN ustavit speciální mezinárodní tribunál.
Ten má soudit iniciátory vraždy bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Vláda nakonec návrh OSN bez výhrad schválila.
Podle agentury Reuters teď bude libanonská vláda čekat na konečný text dokumentu, který získá z Organizace spojených národů.
"Jsme dnes na dobré cestě k odhalení pravdy a dosažení spravedlnosti prostřednictvím soudu mezinárodního charakteru. Bude ustaven, aby zastavil sérii zločinu a teroru," řekl premiér Siniora po zasedání vlády novinářům.
Protisyrský tábor: bylo odhaleno skryté spiknutí
V rezignačním dopise premiéru Siniorovi zdůvodnil Sarráf své rozhodnutí odejít z kabinetu odkazem na prezidenta. Lahúd v neděli oznámil, že Siniorova vláda ztratila po odchodu části svých členů ústavní legitimitu, a proto nesmí přijímat žádná rozhodnutí.
Protisyrský blok ve vládě a v parlamentu prezidentovo tvrzení popírá. Podle nich Siniora rezignaci ministrů nepřijal.
"Bylo odhaleno skryté spiknutí. Je to syrsko-íránské spiknutí s cílem napadnout legitimitu vlády, zabránit vytvoření mezinárodního tribunálu a zmařit rezoluci OSN číslo 1701," stojí v prohlášení vládní protisyrské většiny.
Pět prosyrských šíitských ministrů v Siniorově čtyřiadvacetičlenném kabinetu podalo v sobotu demisi krátce poté, co ztroskotaly rozhovory o vytvoření vlády národní jednoty.
Ty iniciovalo hnutí Hizballáh, které se považuje za vítěze letní války s Izraelem. Chtělo tak posílit své postavení stejně jako roli svých křesťanských spojenců ve vládě. Protisyrská vládní většina ale tento požadavek, v němž viděla snahu o obnovení syrského vlivu v Libanonu, odmítla.
Výsledky šetření Harírího vraždy do konce měsíce
Bývalý libanonský premiér Rafík Harírí byl zavražděn loni v únoru v Bejrútu. Masové protesty, které po jeho smrti následovaly, vedly mimo jiné k volbám. V nich získal v parlamentu většinu protisyrský tábor v čele se synem zavražděného expremiéra Saadem Harírím.
Tento tábor obviňuje ze zosnování Harírího vraždy prosyrské síly v Libanonu a samotný Damašek. Ten to popírá.
Harírího smrt už od loňského léta vyšetřuje mezinárodní tým OSN. Jeho šéf, Belgičan Serge Brammertz, má do konce měsíce předložit zprávu o výsledcích šetření. Podle očekávání pozorovatelů vyvolá v Bejrútu malé politické zemětřesení.