Soud ve středu konstatoval, že žádost Evropské komise byla opodstatněná a předběžné opatření zaručí "plnou efektivitu budoucího konečného rozhodnutí". Odmítl také argument Polska, že otázky nezávislosti justice spadají výhradně do kompetencí členských zemí.
O složení komory rozhoduje soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud začátkem prosince rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i disciplinární komoru - její personální obsazení i široké pravomoci.
Disciplinární komora se stala součástí širšího sporu o reformu polské justice, která podle Bruselu podkopává nezávislost polského soudnictví.
Soudci v Lucemburku již případy spojené s reformou na podnět Evropské komise rozhodovali několikrát. Loni v listopadu například dospěli k závěru, že zákon snižující důchodový věk soudců je v rozporu s unijním právem. Stejně zhodnotili i normu, jež umožňuje polské vládě zasahovat do složení nejvyššího soudu.