Papež navštívil věznici Bolívii, nyní je v Paraguayi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2015 0:39
Papež odletěl na tři dny do Paraguaye. Před tím navštívil nechvalně proslulou věznici v Bolívii.
Papež František v Paraguayi
Papež František v Paraguayi | Foto: Reuters

La Paz/Asunción - Papež František ukončil cestu po Bolívii návštěvou nechvalně proslulé a nejvíce přeplněné věznice Palmasola na jihovýchodě země.

Vězni si mu stěžovali na zoufalé podmínky, ve kterých se nacházejí, i na korupci a na údajně neschopné soudnictví, které prý často posílá do vězení nevinné. Papež vězňům vzkázal, že nesmějí ztrácet naději a že nesmějí dopustit, aby jejich utrpení vedlo k násilí. Z Bolívie papež odletěl do Paraguaye, kde stráví tři dny. Na letišti v Asunciónu ho čekal uvítací ceremoniál, kterého se zúčastnil i prezident Horacio Cartes.

O situaci ve věznici Palmasola s papežem hovořili tři z vězňů. Jeden mu podle agentury AP vyprávěl, jak viděl vraždu jednoho z odsouzených, kterou spáchal jiný vězeň. Jiný mu popsal, jak byl v šoku, když do věznice dorazil a zjistil, že "tady tolik lidí spí na zemi jako zvířata". Ve věznici původně určené pro 800 osob se nyní nachází více než 5000 vězňů.

Jedna z odsouzených žen v rozhovoru s hlavou katolické církve kritizovala místní soudnictví. Ti, kteří si nemohou koupit spravedlnost, jsou podle ní odsouzeni k utrpení. Vězni žádali papeže o pomoc, říkali mu, že od srpna 2013, kdy tam při potyčkách mezi znepřátelenými gangy zahynulo 36 lidí, se toho změnilo jen málo.

Papež František vězně vyzval, aby nepropadali zoufalství, a snažil se jim předat poselství plné naděje a solidarity. Jak uvedl, je si vědom, v jakých podmínkách odsouzení žijí: v přeplněné věznici, soudní procesy se vlečou, dochází k násilí a mají jen málo příležitostí se vzdělávat. To vše by podle něj měly řešit bolivijské úřady.

Papež se omluvil domorodcům za dobývání Ameriky

Papež František rovněž požádal ve čtvrtek během návštěvy Bolívie o odpuštění za prohřešky, jichž se v minulosti katolická církev dopustila na jihoamerických domorodcích. V jedné z nejdelších řečí od nástupu pontifikátu, která byla podle agentury Reuters nebývale emotivní, rovněž kritizoval přístup vyspělého světa k chudým zemím, nazval jej novým kolonialismem a vyzval ke změně tohoto způsobu smýšlení.

"Pokorně žádám o odpuštění, nejen za prohřešky samotné církve, ale i za zločiny spáchané na domorodých obyvatelích během takzvaného dobývání Ameriky," prohlásil František před aplaudujícím davem během světového setkání hnutí reprezentujících chudé lidi, jehož se zúčastnil v bolivijském Santa Cruzu. Papež uznal, že "ve jménu Boha" byly na domorodcích spáchány těžké hříchy.

Někdejší argentinský arcibiskup zmínil, že se za tato pochybení omluvili již latinskoameričtí duchovní. V roce 1992 se za "bolest a utrpení" domorodých obyvatel Latinské Ameriky omluvila i tehdejší hlava katolické církve Jan Pavel II.

František, který je znám jako zapálený zastánce chudých a lidí z okraje společnosti, si získal přítomné i tvrdou kritikou současného ekonomického řádu, který podle něho nedbá na strádající lidi ani ničení přírody, ale je zaměřen čistě na maximalizaci zisku. "Nebojme se to říci: chceme změnu, opravdovou změnu, strukturální změnu," prohlásil papež, jehož předřečníkem byl levicový prezident země Evo Morales, který měl na bundě našitý portrét radikálního revolucionáře Che Guevary.

Současný "nový kolonialismus", který zhoršuje postavení chudých, na sebe podle Františka bere například podobu úvěrových společností, dohod o volném obchodu či přísných úsporných opatření, která "vždy utáhnou opasek pracujícím a chudým".

Na předchozí mši v Santa Cruzu papež před stovkami tisíc věřících odrazoval od konzumního způsobu života, který podle něho jen buduje překážky mezi lidmi. František, který je od neděle na týdenní cestě po Jižní Americe, před třemi dny sloužil před více než milionem lidí mši v ekvádorské metropoli Quito, kde vyzval k většímu prokazování lidskosti a respektu k rozmanitosti a označil za příčinu válek a násilností individualismus.

 

Právě se děje

Další zprávy