Papež: Doživotní vůdci v katolické církvi? Jako v diktatuře

ČTK ČTK
4. 7. 2015 6:30
Doživotní vůdce znají jen diktátorské režimy řekl papež a upozornil, že každý kromě Ducha svatého je nahraditelný.
Papež František
Papež František | Foto: Reuters

Vatikán - Římsko-katolická církev by neměla mít ve svých řadách "doživotní vůdce", jinak riskuje, že bude jako země pod diktaturou, prohlásil v pátek papež František.

Papež, kterému je 78 let, již dříve řekl, že je připraven rezignovat na své místo, pokud by cítil, že není schopen ze zdravotních nebo jiných důvodů pokračovat ve vedení 1,2 miliardy členů církve.

Na pátečním večerním setkání více než 30 000 členů Katolické charismatické obnovy papež prohlásil, že jediný, kdo nemůže být v církvi nahrazen, je Duch svatý.

Všechna ostatní místa v církvi by měla mít časové omezení pro jejich vykonávání. Doživotní vůdce podle něj mají jen některé země, ve kterých existuje diktatura.

V únoru 2013 se Františkův předchůdce Benedikt XVI. stal prvním papežem za téměř 700 let, který rezignoval, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy