Sopečný prach nás nezastaví, věří před letem aerolinky

Reuters Reuters, Václav Viták
23. 5. 2011 13:16
Prach z islandské sopky Grímsvötn je podle odborníků těžký, rychle klesá dolů

Reykjavik - Letecké společnosti jsou po roce opět v pohotovosti. Důvodem je islandská sopka Grímsvötn, z níž už třetím dnem stoupá obrovský sloup prachu.

Odborníci ale uklidňují, že situace zdaleka není tak dramatická, jako loni při výbuchu sopky Eyjafjallajökull. Na severu ostrova už byly dokonce obnoveny lety.

Vulkán Grímsvötn podle islandských geofyziků prozatím neztratil nic na síle, s níž se světu o víkendu přihlásil. Sloup dýmu a popela dosahuje výšky deseti kilometrů a jde o největší erupci tohoto vulkánu za posledních sto let.

Evropské úřady zatím vyčkávají, jaký bude další vývoj. Obecně ale neočekávají, že by se naplnil černý scénář z loňského dubna, kdy erupce ledovcového vulkánu Eyjafjallajökull na několik týdnů paralyzovala leteckou dopravu.

Jiné atmosférické podmínky, jiné částice

Geofyzik Pall Einarsson z Islandské univerzity upozorňuje, že současná erupce má jiné fyzikální parametry než loňský výbuch.

"Je nepravděpodobné, že by to mohlo dosáhnout podobného rozsahu jako minulý rok, kdy vybuchla sopka Eyjafjallajökull," řekl britské zpravodajské stanici BBC. "To byla atypická sopka, s atypickou velikostí prachových zrn a jejich neobvyklou distribucí kvůli neobvyklému počasí. To vše se spojilo a způsobilo to těžkosti v Evropě."

Tak loni Eyjafjallajökull paralyzovala pražskou Ruzyni:

Prachové částice z Grímsvötnu jsou podle něj výrazně větší, takže se rychleji snášejí k zemi.

Meteorologické úřady po celé planetě přesto pečlivě sledují vývoj erupce. Zatím platí, že vulkán stále mocně chrlí popel, ale jeho sloupec již dosahuje jen výše deseti kilometrů, zatímco v sobotu byl zpočátku vysoký až 25 kilometrů.

 

Právě se děje

Další zprávy