Teď rozhodne vítr. Islandská sopka už ohrožuje letadla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 5. 2011 0:22
Prach se čeká nad britskými ostrovy a v pátek nad Francií a Španělskem
Meteorologové zaznamenali postup prachu po výbuchu sopky.
Meteorologové zaznamenali postup prachu po výbuchu sopky. | Foto: ČHMÚ

Reykjavík, Praha - Island kvůli oblaku prachu ze sopky Grímsvötn, která se o víkendu probudila, uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude vulkán pokračovat v činnosti v současné intenzitě, dostane se sopečný mrak do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad Francii a Španělsko.

To už by mohlo ohrozit letecký provoz nad Evropou jako loni na jaře, kdy popel ochromil leteckou dopravu nad celým kontinentem.

"Podle vypočtených modelových simulací britské meteorologické služby by se hlavní směr znečištění atmosféry měl rozprostírat na sever a severovýchod od Islandu, a v menší části také v okolí ostrova včetně jihu, do vzdálenosti asi 500 km. Vulkanický prach se však v dalších hodinách rozšíří také více na jih a může omezit leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou," sdělil meteorolog a mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Ohrožena dvoumotorová letadla

Podle Dvořáka mohou být omezena zejména dvoumotorová dopravní letadla, protože letouny s méně než třemi motory musejí nad moři létat tak, aby měly letiště pro případné přistání v dosahu 3 hodin letu.

Kromě toho, že trasa letu mezi Evropou a Amerikou je kolem Islandu nejkratší, je tříhodinová dosažitelnost letiště jedním z podstatných důvodů takového trasování letu. Trasa kolem Islandu však nemusí být v následujících dnech možná kvůli
zvyšující se koncentraci vulkanického prachu, doplnil Dvořák.

Sopečný prach se v nejbližších dvou dnech nad střední Evropu nedostane, nedá se to však vyloučit v průběhu dalších dní. Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují.

Hlavní islandské letiště zavřeno

Islandská správa letišť už v neděli oznámila, že letiště v Keflavíku nepřijímá ani neodbavuje lety.

Meteorologové na možný postup sopečného mraku upozornili evropské letecké společnosti na základě pětidenní předpovědi. S přibývajícími dny se ale bude s ohledem na proměnlivost proudění větrů nad Atlantikem nejspíš ještě několikrát měnit. V pondělí se jakékoli narušení vzdušné dopravy nad Evropou a oceánem ještě nepředpokládá.

Probuzený vulkán

Ledovcový vulkán Grímsvötn poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě země se probudil k životu v sobotu a začal do vzduchu chrlit popel. V okruhu 200 kilometrů byla poté vyhlášena bezletová zóna a letadla byla odkláněna jižním směrem.

Evropská letecká služba Eurocontrol v prohlášení uvedla, že oblak sopečného popela se posunul na severovýchod a v současnosti nemá žádný dopad na leteckou dopravu v rámci Evropy ani na zámořské lety.

Vzpomínka na loňský chaos

Loni na jaře aktivní ledovcový vulkán Eyjafjallajökull uvrhl leteckou dopravu do chaosu, když řada evropských zemí, včetně České republiky, musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor.

Erupce sopky Grímsvötn se objevují pravidelně zhruba každých deset let a trvají krátce. Grímsvötn proto bývá pokládán za relativně neškodný vulkán. V poslední době vybuchl v letech 1993, 1995, 1998 a 2004. Poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.

Začátek sopečné činnosti tentokrát provázela série menších zemětřesení. Úřady v okolí se začaly připravovat na možnou záplavu roztátého ledu.

 

Právě se děje

Další zprávy