Somálsko vypsalo vysokou odměnu za dopadení vůdce Šabábu

ČTK ČTK
27. 9. 2014 20:22
Radikální islamisté z milic Šabáb ukamenovali matku tří malých dětí za údajné cizoložství.
Somálský ozbrojenec z milic Šabáb.
Somálský ozbrojenec z milic Šabáb. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálská vláda vypsala odměnu dva miliony dolarů (43 milionů Kč) za poskytnutí informací, které povedou k dopadení nového vůdce radikálních milic Šabáb Ahmeda Umara alias Abu Ubaidy. Podle agentury DPA o tom v sobotu informovala státní bezpečnost.

Islamisté mezitím na svém webu oznámili, že ukamenovali matku malých dětí za údajné cizoložství.

Umar nastoupil do čela Šabábu poté, co začátkem září zemřel při americkém úderu předchozí vůdce Ahmed Abdi Godane. Střela vypálená z bezpilotního letounu zasáhla jeho vůz v oblasti výcvikového střediska radikálů, které leží zhruba 170 kilometrů jižně od metropole Mogadiša.

Násilí páchané příslušníky Šabábu si v Somálsku už vyžádalo tisíce lidských životů. Teroristické útoky ale tito extremisté páchají i v zahraničí. Při přepadení obchodního centra v keňském Nairobi zabili 67 lidí.

Nyní si připsali další brutální zločin. Na stránkách Šabábu v sobotu nejmenovaný "soudce" oznámil, že byla ukamenována žena, která se prý přiznala k cizoložství se třemi muži. Stalo se tak v pátek v obci Barawe, ležící asi 180 kilometrů jižně od Mogadiša.

Podle svědků, které citovala DPA, maskovaní bojovníci milicí oběť zahrabali po ramena do země a pak s několika dalšími muži ji kameny ubili. Šlo údajně o třiatřicetiletou ženu, matku tří dětí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy