Somálské milice Šabáb pomstí smrt svého šéfa, varuje vláda

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 6. 9. 2014 21:07
Velitel radikálních islamistů Ahmed Abdi Godane nepřežil americký nálet. Jeho nástupcem se stal Abu Ubeid Ahmed Omar.
Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu
Příslušníci milic Aš Šabáb hlídkují na tržišti Bakara v Mogadišu | Foto: Reuters

Mogadišo - Novým šéfem somálských radikálních milic Šabáb bude Abu Ubeid Ahmed Omar, který nahradí dosavadního vůdce zabitého v pondělí při americkém leteckém zásahu.

Podle agentury AP to v pondělí uvedl mluvčí islamistů poté, co potvrdil smrt velitele Ahmeda Abdiho Godaneho. Somálská vláda již připravuje kvůli obavě z pomsty Šabábu obyvatelstvo na novou vlnu útoků extremistů.

Mluvčí islamistů potvrdil, že Godane spolu s dalšími dvěma kolegy zahynul při útoku amerického bezpilotního letounu na jihu země. Střela zasáhla jeho vůz v oblasti zhruba 170 kilometrů jižně od metropole Mogadiša, v níž má Šabáb svá výcviková střediska.

Podle mluvčího Abu Mohammeda byla volba nového vůdce jednohlasná a milice i pod jeho vedením hodlají pokračovat v džihádu. Nepřátelům Šabábu slíbil mluvčí islamistů "velké utrpení".

Tajná služba zjistila, že Šabáb připravuje útoky proti zdravotnickým zařízením, školám a dalším objektům veřejné správy.

Somálská rozvědka již před jeho prohlášením odhalila, že islamisté chystají v odvetě za smrt Godaneho řadu útoků.

"Tajná služba zjistila, že Šabáb připravuje útoky proti zdravotnickým zařízením, školám a dalším objektům veřejné správy. Bezpečnostní složky jsou připraveny jim v tom zabránit. Vyzýváme občany, aby obranným jednotkám pomohli a postavili se proti násilí," řekl ministr národní bezpečnosti Kalif Ahmed Ereg.

Před novináři také všem Somálcům poblahopřál k tomu, že se země zbavila Godaneho.

Tento sedmatřicátník stál v čele milicí, jež se hlásí k Al-Káidě a bojují proti somálské vládě několik let. V USA patřil Godane k desítce nejhledanějších teroristů a Spojené státy na jeho hlavu vypsaly odměnu sedmi milionů dolarů. Godaneho smrt v pátek oficiálně potvrdil Pentagon a Bílý dům likvidační akci označil za výsledek dlouholeté práce.

Godane podle somálských zdrojů prošel výcvikem v Afghánistánu a ze Šabáb, které byly v minulosti skupinou lokálního významu, učinil milice schopné operovat na rozsáhlém území východní Afriky. Jednou z největších akcí byl atentát na nákupní centrum v Nairobi, kde zahynulo loni v září 67 lidí. Šabáb se tehdy zaměřil na Keňu jako na stát, který se účastní mezinárodního tažení proti Šabáb v Somálsku.

 

Právě se děje

Další zprávy