Somálsko povede hledaný terorista

man, čtk
26. 6. 2006 15:10
Mogadišo - Noví islamističtí vládci Somálska šokovali Washington. Do čela parlamentu zvolili muže, který je na americkém seznamu hledaných teroristů.
Příslušník Svazu islámských soudů zkouší svoji zbraň.
Příslušník Svazu islámských soudů zkouší svoji zbraň. | Foto: Reuters

Svaz islámských soudů, který od začátku června kontroluje Mogadišo a jižní část země, jmenoval  předsedou radikálního muslimského duchovního Hasana Dáhira Aweyse.

Kontakty s bin Ládinem 

Aweys v minulosti vedl organizaci Al-Ittihád Al-Islámí, která měla kontakt s Usámou bin Ládinem a je v podezření, že se podílela na útocích proti izraelským turistům v Keni před čtyřmi lety a proti americkým velvyslanectvím v Nairobi a Dáresalámu v roce 1998.

Někteří Somálci vítají nástup islamistů. Doufají v mír a pořádek po patnácti letech bojů a násilí.
Někteří Somálci vítají nástup islamistů. Doufají v mír a pořádek po patnácti letech bojů a násilí. | Foto: Reuters

Po svém zvolení vyzval Aweys v rozhlase obyvatele Mogadiša, aby se připravili na islamistickou vládu. Ve funci vystřídal Šarífa Ahmada, který byl považován za umírněnějšího. Není znám přesný Aweysův věk, zejmě je mu už přes šedesát.

Již dříve Aweys prohlásil, že je proti příchodu mírových jednotek OSN do Somálska. Pohrozil, že proti jakýmkoliv zahraničním vojákům povede džihád - svatou válku.

Agentura Reuters dnes odpoledne uvedla, že noví vládci Mogadiša odsoudili pětici mužů obviněných ze znásilnění k trestu smrti ukamenováním. Dali tak najevo, že to myslí s přísným uplatňováním islámského právního řádu šaríja vážně.

Druhý Taliban ?

USA se obávají, že vláda islamistů v Somálsku povede k ukrývání teroristů z Al-Káidy, podobně jako tomu bylo v Afghánistánu v době, kdy tam vládl Taliban. Pohyb teroristů lze v zemi těžko sledovat, protože dlouhé somálské pobřeží Indického oceánu je nehlídané a téměř kdokoliv může připlout či odplout.

Američané podporovali somálské milice, které bojovaly proti islamistům.

Ty však boj o Mogadišo prohrály a jejich předáci odcházejí do exilu nebo do míst, která Svaz islámských soudů zatím nedobyl. 

Konflikt v Somálsku trvá od roku 1991. Kmenoví bojovníci tenkrát svrhli diktátora Siada Barreho, a pak obrátili zbraně proti sobě navzájem. Boje si dosud vyžádaly statisíce lidských životů.

V uplynulých patnácti letech nemělo Somálsko fungující ústřední vládu, různé klany a ozbrojené skupiny ovládaly části území.

Řada Somálců vládu Svazu islámských soudů vítá, protože doufá v konec vleklého konfliktu a obnovení pořádku a bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy