Šokující číslo: 70 milionů žraloků končí v polévce

Václav Viták
24. 1. 2012 11:01
Polévka z ploutví žraloka upadá ovšem už i v Asii v nemilost

Hongkong - Polévka ze žraločích ploutví, považovaná v Asii, a především v Číně za velmi účinné afrodisiakum, postupně mizí z menu drahých hongkongských hotelů.

I Číňané totiž začínají smýšlet ekologicky. Některé hotelové restaurace v Hongkongu tuto drahou krmi buďto zcela přestaly nabízet, nebo ji již neuvádějí na jídelním lístku.

V některých případech asijskou delikatesu ještě uvaří, ale pouze tehdy, když si ji host výslovně vyžádá. Posledním z luxusních hotelových řetězců, který se vydal touto cestou, je Shangri-La Asia.

Jen několik dní před čínským lunárním Novým rokem oznámil, že polévku ze žraločích ploutví už vůbec nebude mít na svém jídelním lístku. To platí pro všech jeho 72 hotelů, z nichž většina je v Asii.

Právě na Nový rok se přitom polévky ze žraločích ploutví tradničně konzumuje nejvíce, protože Číňané se chtějí pochlubit svým bohatstvím.

Na asijském kontinentu jde o zatím nejradikálnější krok tohoto typu, i když například i supermarkety FairPrice a Carrefour ohlásily, že přestanou prodávat žraločí ploutve ve svých obchodech v Singapuru. Omezení přijal i Tchaj-wan.

Žraloci mají možná šanci na přežití

Podle ochránců životního prostředí z organizace WildAid se 95 procent všech žraločích ploutví zkonzumuje v Číně. Libra této delikatesy může stát až 400 dolarů a polévka z ní uvařená je v čínské kultuře považována za jídlo těch nejbohatších.

Panuje názor, že vývar ze žraločích ploutví zvyšuje potenci a údajně také velmi prospívá pokožce. Podle WildAid ale kvůli tomu padne ročně za oběť nejméně 70 milionů žraloků, jimž jsou navíc ploutve brutálním způsobem uřezávány za živa.

Výlov je tak velký, že druhu hrozí už vyhynutí.

Raději bych náhražku

Kalifornie, druhý největší spotřebitel žraločích ploutví po Asii, zakázala jejich prodej již loni. Podobně se zachovaly Havaj, Washington a Oregon. V těchto státech již není dovoleno ingredienci prodávat, kupovat ani vlastnit.

Za záchranu žraloků bojuje i čínská basketbalová hvězda Jao Ming
Za záchranu žraloků bojuje i čínská basketbalová hvězda Jao Ming | Foto: Claro Cortes IV/Reuters

Stejnou legislativu přijalo i kanadské město Toronto.

Mnozí mladí Číňané uvažují podobně a chtěli by vyřadit pravou polévku ze žraločích ploutví například ze svatebních hostin, na kterých se tradičně podává.

Navrhují, aby se místo nich servírovala polévka připravená z želatiny, která se používá jako náhražka za žraločí ploutve.

Velmi často ale nakonec podlehnou tlaku rodičů a prarodičů, kteří trvají na tom, že bez této delikatesy není svatební hostina úplná.

Ti, kdo žraločí polévku ochutnali, však říkají, že je to vodnatý, trochu žlutavý vývar téměř bez chuti, který je z kulinářského hlediska zela bezcenný.

 

Právě se děje

Další zprávy