Royalová podle konečných výsledků dostala 60,62 procenta odevzdaných hlasů, její soupeři - bývalý ministr Dominique Strauss-Kahn a někdejší ministerský předseda Laurent Fabius - získali 20,83 respektive 18,54 procenta hlasů.
Royalová se v prvním krátkém prohlášení před novináři omezila na poděkování svým příznivcům, na ujištění, že nezklame jejich důvěru, a na výzvu ke sjednocení strany a celé levice před prezidentskými volbami, které budou na přelomu dubna a května.
Hlasování se zúčastnilo 82,04 procenta ze skoro 220.000 členů Socialistické strany. Čtvrteční primárky byly první, které kdy nějaká francouzská politická strana uspořádala.
První Francouzská prezidentka v historii?
Ze všech průzkumů veřejného mínění vychází jako jediný adept z řad socialistické strany, který může porazit pravděpodobného kandidáta vládní pravice, ministra vnitra Nicolase Sarkozyho. Podle posledního průzkumu agentury IPSOS mají v součanosti oba stejné naděje na to, že by mohli příští rok vystřídat v Elysejském paláci Jacquese Chiraka.
Royalovou podpořili už i její vnitrostraničtí soupeři. "Jsem připraven přispět ke sjednocení socialistů," prohlásil bývalý premiér Laurent Fabius, který ve čtvrtečním hlasování skončil na třetím, posledním místě. Další neúspěšný uchazeč, bývalý ministr Dominique Strauss-Kahn dal také najevo, že primárky považuje za minulost.
"Teď máme svou kandidátku a všichni budeme za ní. Je potřeba udělat vše pro porážku pravice," řekl.
Novopečená prezidentská kandidátka francouzských socialistů Ségolene Royalová vyslovila víru ve své vítězství ve volbách na jaře 2007. V oficiálním prohlášení řekla, že chce vrátit zemi její hrdost a usilovat o ekonomicky dynamickou a sociálně solidárnější Francii.
Přinesu změnu, slibuje Royalová
Royalové se podařilo naklonit si Francouze, nejen příznivce socialistické strany, příslibem, že změní zažité stereotypy francouzské politiky.
"Zlezeme vrchol hory," prohlásila Royalová. Zdůraznila, že Francie má schopnosti se vzchopit a že ona sama k tomu chce přispět.
"Politika se musí změnit," uvedla. Řekla, že Francouzi nejsou proti reformám, ale proti tomu, aby jejich břemeno nesli pořád ti samí. Slíbila boj za odstranění nerovností a znovu hovořila o nutnosti nastolit "spravedlivý pořádek".Prohlásila také, že chce sjednotit celou levici v její různosti a všechny Francouze, jimž jde o lepší budoucnost země.
Ačkoli zasedala v řadě socialistických vlád, pro Francouze představuje novou tvář. A právě po nich je nyní ve Francii poptávka. Veřejnost je unavena starou politickou gardou reprezentovanou současným prezidentem Chirakem či socialistickým konkurentem Royalové Fabiusem.
Royalová útočí na Sarkozyho
Z řad vládní pravice se ozvaly výzvy k rychlému určení jejího vlastního kandidáta a ke sjednocení se za ním, komunisté a krajní levice reagovali na vítězství Royalové se znepokojením.
Royalová, která si byla už před volbami jista vítězstvím, na shromáždění v Aiffres označila čtvrteční hlasování za "první kolo prezidentských voleb proti pravici" a své útoky soustředila na Sarkozyho.
.Socialistické primárky po vzoru těch známých ze Spojených států jsou ve francouzské politice revoluční myšlenkou. Až dosud byli kandidáti vybíráni pouze úzkým stranickým vedením.
Royalová má přesto své odpůrce, kterým se nelíbí její postoje, jež vybočují z programového rámce Socialistické strany, zavánějí populismem nebo ji mohou vystavovat obvinění z nepřipravenosti pro nejvyšší úřad ve státě.