Snowden po soudu s Manningem ztratil naději na spravedlnost

ČTK ČTK
21. 8. 2013 21:17
Snowdenovi za vyzrazení tajného programu hrozí 30 let vězení.
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena.
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena. | Foto: Reuters

Moskva - Po rozsudku nad vojínem Bradleym Manningem bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden definitivně ztratil naději na spravedlivý soud v USA.

V komentáři k verdiktu nad Manningem, který byl za špionáž a krádež tajných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení, to v Moskvě prohlásil Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena.

Snowden, který vyzradil médiím tajný americký program na sledování internetové komunikace, se od června před americkou spravedlností skrývá v Rusku. Stanout před americkým soudem nehodlá, v případě odsouzení by mu hrozilo 30 let vězení.

"I kdyby ho snad někdy napadlo vrátit se do USA v naději, že se bude zodpovídat před spravedlivým soudem, nyní už takové plány nemá," řekl Kučerena. Se Snowdenem prý o Manningově kauze hovořil, Američan se o ni zajímá.

"Dostane-li Manning pětatřicet let za to, že zveřejnil informace o vraždách mírumilovných lidí, jak spravedlivý by asi byl soud v případu Edwarda Snowdena?" zeptal se Kučerena. "Motivy jsou americkým soudcům lhostejné: vyzradil jsi informace, musíš sedět," dodal.

Verdikt nad Manningem měl dnes ohlas i v ruském parlamentu. Šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov považuje rozsudek za důkaz, že americká justice za přečiny trestá řadové vojáky, ale už ne generály. O americké demokracii to podle Puškova nepodává dobré svědectví.

Sedět by měli důstojníci odpovědní za nezákonné odposlouchávání, lidé, kteří lhali národu, tvrdí Puškov. "Demokracie velí soudit za porušování zákonů vojíny i generály. Pokud soudí jen vojíny, nelze už o demokracii hovořit," prohlásil poslanec.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy