Guardian musel kvůli Snowdenovi zničit disky s daty

Michal Žák Michal Žák
20. 8. 2013 11:35
Lidé z týmu premiéra Camerona nám vyhrožovali, tvrdí šéfredaktor britského deníku
Foto: Reuters

Londýn - Deník The Guardian se kvůli publikování materiálů, které mu poskytl Edward Snowden, dostal do křížku s britskou vládou.

Jeho šéfredaktor Alan Rusbridger napsal, že deníku dokonce bylo vyhrožováno soudním stíháním, pokud tajné dokumenty z dílen amerických špionážních služeb NSA a CIA nezničí.

Zhruba před dvěma měsíci, tedy krátce po zveřejnění prvních výbušných informací, prý Rusbridgera kontaktoval jeden z čelných vládních představitelů a požadoval vrácení či zničení všech materiálů, na nichž tým kolem amerického reportéra Glenna Greenwalda pracoval.

Pokud by tak list neučinil, přišla by na řadu "mnohem drakoničtější opatření". Dotyčný přitom neopomněl zmínit, že tlumočí postoj ministerského předsedy Davida Camerona.

Tajní agenti ve sklepě

O pár týdnů později Rushbridgerovi telefonoval jiný vládní představitel. "Tak jste se pobavili a teď chceme, abyste ty věci vrátili," slyšel od něj údajně. "Máte svou debatu. Už není třeba o tom dále psát."

Následně podle šéfredaktora do redakce dorazili bezpečnostní experti britské zpravodajské služby GCHQ, kteří ve sklepě osobně dohlédli na zničení pevných disků s informacemi od amerického whistleblowera. "Teď můžeme odvolat zásahovku," měl jeden z nich zavtipkovat nad zničeným notebookem.

"Whitehall (sídlo vládních úřadů - pozn. red.) byl spokojen," píše šéfredaktor s tím, že zničení hardwaru bylo v digitálním věku jen symbolickým gestem.

Šikaně nepodlehneme!

The Guardian podle něj rozhodně nehodlá skončit se zveřejňováním dalších odhalení, která se týkají rozsáhlého sledování telefonické a internetové komunikace.

"Budeme dále trpělivě a pilně Snowdenovy dokumenty zveřejňovat, ale ne v Londýně," napsal Rusbridger s tím, že hodlá vše publikovat z míst, která nepodléhají britské jurisdikci.

Ke změně postoje nepovede ani "šikana", jíž jsou podle něj vystaveni spolupracovníci listu. Narážel tak na případ Brazilce Davida Mirandy. Životního partnera reportéra, jenž s odhaleními o špiclování přišel, totiž v neděli Britové devět hodin zadržovali na londýnském letišti Heathrow. Odvolávali se přitom na protiteroristický zákon.

Na objednávku USA?

Byť Scotland Yard tvrdí, že Brazilcovo zadržení s kauzou Snowden nijak nesouvisí, postup policistů podle kritiků vyvolává přinejmenším pochybnosti.

Z Mirandy se totiž údajně pokoušeli jen vymámit informace o Snowdenovi a získat hesla k notebooku a mobilu, které mu zabavili.

Osmadvacetiletý muž se právě vracel z Berlína, kde filmařce a spoluautorce článků Lauře Poitrasové předal materiály stažené Snowdenem. Od ní pro změnu dostal dokumenty určené Greenwaldovi.

Úřady tvrdí, že nejednaly na přání Spojených států, ale objevily se informace, že USA minimálně věděly o tom, že Miranda je na palubě letounu z německé metropole.

 

Právě se děje

Další zprávy